Jedenáct nových projektů podpoří zefektivnění ERA
22.01.2025
Článek uveřejněný v časopise ECHO 5-6/2022 analyzuje, jak britské univerzity pomáhají zvyšovat kvalitu předkládaných projektových návrhů a jak spolupráce zemí EU s TOP 15 britskými univerzitami ovlivňuje jejich úspěšnost v rámcových programech.
Článek je reflexí na neklid, který panuje v britské výzkumné komunitě, jehož příčinou je dosud nevyjasněná pozice Spojeného království v programu Horizont Evropa.
Ukázali jsme, že existuje relativně malá skupina špičkových univerzit ze Spojeného království, které se účastní projektů, ve kterých je alokována 1/5 nákladů všech projektů řešených v programu Horizont 2020. Návrhy projektů připravené ve spolupráci s těmito excelentními britskými univerzitami zvyšují úspěšnost téměř všech států EU. Navýšení úspěšnosti a kvality projektových návrhů se projevuje zejména u států EU-13, což je pro tyto státy klíčové, neboť právě v souvislosti se státy EU-13 je nízká úspěšnost projektových návrhů často zmiňována jako významná bariéra rozšíření jejich účasti v programech mezinárodního výzkumu a spolupráci, jakými jsou rámcové programy. Není třeba dodávat, že se příprava návrhů projektů ve spolupráci s TOP 15 britskými univerzitami skutečně vyplatí, protože snižuje náklady na přípravu investované do projektů, které neprojdou přísným odborným hodnocením zavedeným v rámcových programech. Minimálně z těchto důvodů se jeví jako důležité udržet britské univerzity a další instituce v důstojném režimu pro účast v rámcových programech.
Autor: Daniel Frank (frank@tc.cz), TC AV ČR
22.01.2025
21.01.2025
17.01.2025