Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Nová strategie EK pro mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu a inovací

20.05.2021

EK představila dne 18.5.2021 novou strategii pro mezinárodní spolupráci "The Global Approach to Research and Innovation - Europe’s strategy for international cooperation in a changing world". 

Strategie potvrzuje závazek EU k zachování otevřenosti v mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu a inovací. Nový rámcový program Horizon Europe i nadále zůstává otevřen pro spolupráci s třetími zeměmi, kdy nyní nabízí možnost přidružit k programu i neevropské země, které sdílejí evropské hodnoty a mají silný vědecký profil. Unie bude zároveň usilovat se svými mezinárodními partnery o společnou implementaci otázek jako je akademická svoboda, vědecká etika a integrita, gender či otevřená věda.


Vedle otevřenosti ale iniciativa klade nově i silnější důraz na vyváženou spolupráci, aby bylo možné lépe chránit zájmy, hodnoty a odborné znalosti EU a posílit její odolnost. EU by měla asertivněji podporovat rovné podmínky a reciprocitu, lépe chránit využívání práv duševního vlastnictví a podporovat takové formy inovací, které nejsou narušeny nepřiměřenými pravidly nebo dotacemi. Sdělení v tomto kontextu zmiňuje i relativně kontraverzní čl. 22 odst. 5 programu Horizon Europe, který umožňuje prostřednictvím pracovního programu omezit účast entit z třetích zemí v zájmu potřeby chránit strategická aktiva EU, její zájmy, autonomii nebo bezpečnost.

V dalších částech se dokument věnuje mezinárodní spolupráci v oblasti klimatu a životního prostředí, digitální transformace či globálního zdraví. Součástí je výčet třetích zemí podle geografických oblastí, resp. ekonomického charakteru s přehledem iniciativ a témat, na které se spolupráce s těmito zeměmi soustředí.

EK bude sledovat provádění opatření uvedených v tomto Sdělení a vyhodnotí kritéria jako je objem mobilizovaných mezinárodních investic do výzkumu a vývoje v mnohostranné spolupráci, počet mezinárodních vědeckých publikací a pokrok ve vzájemné reciprocitě v přístupu k veřejně financovaným programům výzkumu. První přezkum pokroku se uskuteční na mezinárodní konferenci, která se bude konat v roce 2022. 

 

Více aktualit

Adventní kalendář NICER advent

12.12.2024

Těšíte se na Vánoce? Máme pro vás malý předvánoční dárek – adventní kalendář plný inspirace z Horizontu Evropa! Každý den až do Štědrého dne na vás čeká jedno okénko, ve kterém najdete zajímavý obsah, který jsme pro vás letos vytvořili. Vše okořeněno zajímavostmi ze...

Úspěch vyjednávání o asociaci Švýcarska k Horizontu Evropa

23.12.2024

Těsně před koncem roku 2024 se podařilo EU a Švýcarsku úspěšně dokončit vyjednávání o asociaci k programům Horizont Evropa a EURATOM. K podpisu asociační dohody by mělo dojít v průběhu roku 2025. Následně se švýcarské entity budou moci plnohodnotně účastnit výzev ve všech...

Výsledky výzvy 2024 Mise rakovina

19.12.2024

V Misi rakovina bylo 18. září 2024 ukončeno podávání projektových návrhů do výzvy HORIZON-MISS-2024-CANCER-01. V šesti tématech výzvy bylo celkem podáno 90 návrhů projektů. České týmy se zapojily do  14 projektových návrhů ve čtyřech tématech, přičemž 5 návrhů uspělo....

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034