Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Nová strategie EK pro mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu a inovací

20.05.2021

EK představila dne 18.5.2021 novou strategii pro mezinárodní spolupráci "The Global Approach to Research and Innovation - Europe’s strategy for international cooperation in a changing world". 

Strategie potvrzuje závazek EU k zachování otevřenosti v mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu a inovací. Nový rámcový program Horizon Europe i nadále zůstává otevřen pro spolupráci s třetími zeměmi, kdy nyní nabízí možnost přidružit k programu i neevropské země, které sdílejí evropské hodnoty a mají silný vědecký profil. Unie bude zároveň usilovat se svými mezinárodními partnery o společnou implementaci otázek jako je akademická svoboda, vědecká etika a integrita, gender či otevřená věda.


Vedle otevřenosti ale iniciativa klade nově i silnější důraz na vyváženou spolupráci, aby bylo možné lépe chránit zájmy, hodnoty a odborné znalosti EU a posílit její odolnost. EU by měla asertivněji podporovat rovné podmínky a reciprocitu, lépe chránit využívání práv duševního vlastnictví a podporovat takové formy inovací, které nejsou narušeny nepřiměřenými pravidly nebo dotacemi. Sdělení v tomto kontextu zmiňuje i relativně kontraverzní čl. 22 odst. 5 programu Horizon Europe, který umožňuje prostřednictvím pracovního programu omezit účast entit z třetích zemí v zájmu potřeby chránit strategická aktiva EU, její zájmy, autonomii nebo bezpečnost.

V dalších částech se dokument věnuje mezinárodní spolupráci v oblasti klimatu a životního prostředí, digitální transformace či globálního zdraví. Součástí je výčet třetích zemí podle geografických oblastí, resp. ekonomického charakteru s přehledem iniciativ a témat, na které se spolupráce s těmito zeměmi soustředí.

EK bude sledovat provádění opatření uvedených v tomto Sdělení a vyhodnotí kritéria jako je objem mobilizovaných mezinárodních investic do výzkumu a vývoje v mnohostranné spolupráci, počet mezinárodních vědeckých publikací a pokrok ve vzájemné reciprocitě v přístupu k veřejně financovaným programům výzkumu. První přezkum pokroku se uskuteční na mezinárodní konferenci, která se bude konat v roce 2022. 

 

Více aktualit

Vyšlo Echo č. 3/2024

30.08.2024

Za obsahem třetího vydání časopisu ECHO v roce 2024 stojí z velké části samotná redakce, která navštívila UJEP v Ústí nad Labem. Ústecká univerzita nepatří z pohledu účasti v RP mezi české TOP instituce, ale je velmi důležité, že i zde existují pracoviště schopná účastnit...

Pozvánka na podzimní workshopy JAK NA HORIZONT EVROPA

26.08.2024

Technologické centrum Praha vás srdečně zve na podzimní sérii interaktivních workshopů "Jak na Horizont Evropa". Tyto workshopy kladou důraz na řešení praktických otázek spojených s přípravou, hodnocením a implementací projektů Horizontu Evropa. Účastníkům nabízejí...

Evropská komise hledá nové vědecké poradce: Nominace otevřeny do září

23.08.2024

Evropská komise vyzývá veřejné výzkumné organizace v Evropě, aby nominovaly vynikající vědce na seznam kandidátů, ze kterého budou vybíráni budoucí členové Skupiny hlavních vědeckých poradců (Group of Chief Scientific Advisors). Skupina je součástí Mechanismu vědeckého...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034