Deset let nástrojů priority Widening v ČR. Praha a Brno dominují
06.01.2025
Česká republika slaví dosud nebývalý úspěch ve výzvě Evropské rady pro výzkum (ERC). Na místních institucích bude svůj průkopnický výzkum na hranici dosavadního poznání realizovat deset nových ERC grantistů v kategorii Consolidator.
Po téměř ročním hodnocení oznámila ERC 3. prosince 2024 výsledky výzvy ERC Consolidator 2024. Do výzvy, která je určená na podporu konsolidace nezávislosti vědců a vědkyň 7-12 let od obhajoby jejich PhD titulu, svůj projektový návrh předložilo 2313 žadatelů a žadatelek. Mohli si přitom sáhnout na individuální grant ve výši až 2 mil. EUR. Evropská rada pro výzkum alokovala na výzvu 678 mil. EUR, což umožnilo podpořit 328 brilantních vědeckých nápadů. Celková úspěšnost ve výzvě tak činila 14,2 %.
Vědcům a vědkyním z ČR se ve výzvě zcela bezprecedentně dařilo. České instituce budou hostit 10 nových ERC projektů v této věkové kategorii, což je výsledek, který si nezadá s mnohými západními zeměmi. Jen o grant více např. získalo sousední Rakousko, totožný počet Norsko. O jeden grant méně ve srovnání s ČR zamíří do Belgie a Dánska. Nejvíce grantů si odnáší Německo (67), následované Francií a Spojeným královstvím (38).
Kdo jsou noví čeští PI a s jakými nápady v ERC obstáli?
Tomáš Dumbrovský, Univerzita Karlova – Community Through Constitution. REsearching how CONstitutions Construct Identity and LEgitimacy in Europe and MENA (RECONCILE)
Martin Fotta, Etnologický ústav AV ČR – Romani Family in an Age of War (RAW)
Jaroslav Švelch, Univerzita Karlova – Politics and aesthetics of indexical representation in digital games and VR (GAMEINDEX)
Elisabeth Hehenberger, Biologické centrum AV ČR – Using Kleptoplasty to illuminate the Evolution of Plastids and the Order of Steps during endosymbiosis (KLEPTOS)
Klára Hlouchová, Univerzita Karlova – UNalphabeting the Central Dogma of Life (LIFE-19)
Tomáš Pluskal, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – Decoding the Biochemistry of Terpene Synthase (TerpenCode)
Jan Křetínský, Masarykova univerzita – Intelligence-Oriented Verification&Controller Synthesis (InOVationCS)
Ondřej Pejcha, Univerzita Karlova – Fluid dynamics of binary systems composed of stars and black holes (ROGALLO)
Martin Setvín, Univerzita Karlova – Single Polaron Tracking (SPOT)
Karel Žídek, Ústav fyziky plazmatu AV ČR – Control over interfaces in metal oxide optical coatings: the missing piece of the puzzle (COINED)
Chcete se dozvědět o projektech více? Nenechte si ujít články na portálu UK Forum, webu AV ČR nebo v magazínu Wired.
Jsme potěšení, že Technologické centrum Praha spolu s Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC mohly být součástí tohoto úspěchu. Všichni zmínění hlavní řešitelé a řešitelky prošli přípravnými workshopy a/nebo mock interview, které organizujeme. Úspěšným PI srdečně gratulujeme k výbornému výsledku a přejeme zdařilou implementaci jejich projektů!
Deset nových hlavních řešitelů a řešitelek ERC se zařadí po bok dvou úspěšných žadatelů z výzvy ERC Starting 2024 (Paulo Paioti, ÚOCHB AV ČR a Michal Smetana, Univerzita Karlova) a dvou z výzvy ERC Synergy 2024 (Miroslav Vořechovský, VUT a Ondřej Novák, Ústav experimentální botaniky AV ČR).
06.01.2025
23.12.2024
19.12.2024