Workshop CZARMA REGON: Představení současného stavu příprav FP10 a národní pozice ČR
09.01.2025
Evropská komise formálně ustavila Konsorcium evropské výzkumné infrastruktury CTAO (Cherenkov Telescope Array Observatory European Research Infrastructures Consortium), CTAO ERIC). CTAO ERIC vybuduje a bude provozovat největší a nejvýkonnější pozemní observatoř na světě v oblasti vysokoenergetické gama astronomie a představuje tím významný milník pro fyziku astročástic.
ERIC, Konsorcium evropské výzkumné infrastruktury je specifickou právní formou podle práva EU, která usnadňuje zřizování a provoz výzkumných infrastruktur evropského zájmu. Ke zřízení nového ERIC je zapotřebí rozhodnutí Evropské komise. Před ustavením právní formy ERIC byly návrh a realizace observatoře Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO) spravovány jako nezisková společnost podle německého práva s poskytnutím administrativním a provozních nákladů pro její přechod na ERIC. CTAO je 29. ERICem vytvořeným od roku 2009.
Observatoř pomůže řešit některé z největších otázek naší doby jako jsou původ a role relativistických částic, vlastnosti extrémních prostředí a zkoumání souborů temné hmoty. Zahrnovat bude teleskopy umístěné ve Španělsku na Kanárských ostrovech a v poušti Atacama v Chile, s právním sídlem v Itálii a datovým centrem v Německu. Česko je zapojeno do konsorcia CTAO ERIC prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a projektu velké výzkumné infrastruktury CTA-CZ, který spravuje Fyzikální ústav Akademie věd ČR. V přípravě CTA hraje vědecká komunita ČR významnou roli, zejména vývojem optických komponent a konstrukcí zařízení pro charakterizaci atmosféry. V optické laboratoři na Univerzitě Palackého v Olomouci a ve Fyzikálním ústavu AV ČR probíhá výroba a testy prototypů zrcadel a vzorků optických povrchů a čeští optici vyvíjejí technologie pro budoucí produkci zrcadel pro teleskopy SST CTA.
Více informací zde: CTAO ERIC
09.01.2025
07.01.2025
07.01.2025