Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Otevření 3. výzvy Clean Aviation

07.02.2025

Společný podnik (JU) Clean Aviation připravuje na konec února 2025 otevření 3. výzvy pro podávání návrhů projektů. Clean Aviation v rámci programu Horizont Evropa realizuje výzkumné a vývojové aktivity s cílem snížit emise skleníkových plynů a zlepšit energetickou efektivitu letecké dopravy. Program podporuje vývoj nových technologií, jako jsou elektrické a hybridní pohony, pokročilé materiály a udržitelná paliva pro letadla. Z hlediska velikosti alokovaných finančních prostředků je JU Clean Aviation hlavní platformou pro rozvoj evropské spolupráce v leteckém výzkumu a vývoji.

Celková alokace finančních prostředků je pro 3. výzvu stanovena na 380 milionů eur. Podporované výzkumné a vývojové aktivity budou zaměřeny na čtyři následující oblasti:

Vývoj a demonstrace nových technologií pro regionální dopravní letouny. V této části bude úsilí směřováno na demonstraci nově vyvinuté hybridně-elektrické propulze a souvisejících palubních systémů určených primárně pro regionální letouny. Na tyto aktivity bude alokováno 145 milionů eur.

Testování nových propulzních technologií pro letouny určené pro krátké a střední vzdálenosti. Konkrétně se bude jednat o pozemní či letové zkoušky nové generace dvouproudových turbo-ventilátorových motorů s extrémně vysokým obtokovým poměrem a převodovkou, anglicky tzv. „Ultra High Bypass Ratio Ducted Geared Turbofan Engines“.  Dále bude testována moderní koncepce turbínového motoru s otevřeným rotorem (Unducted / Open Rotor Engine). Součástí bude i testování nových NPE systémů (Non-Propulsive Engine systems), které využívají energii generovanou motorem pro další systémy letounu. V rámci optimalizace energetického managmentu se zde počítá s rozšířením funkcí pomocné energetické jednotky APU (Auxilliary Power Unit). Na tuto druhou oblast bude alokováno celkem 205 milionů eur.

Třetí oblast - Fast Track Areas - bude zaměřena na vybrané nové technologie, s návazností na výše zmíněné demonstrátory, které budou mít velký inovační dopad. Předpokládá se, že z velké části tuto oblast pokryjí malé a střední podniky, výzkumná centra a univerzity. Konkrétně aktivity budou tematicky zahrnovat vývoj vysoce výkonných bateriových systémů určených pro hybridní pohony regionálních letadel, analýzy odolnosti palivového systému využívajícího kapalný vodík (LH2) proti nárazu a vývojové projekty v oblasti elektrické konverze a distribuce.

Aircraft Concept Integration & Impact Assessment zahrnuje celkové vyhodnocení vyvinutých technologií v rámci Clean Aviation. Třetí a čtvrtá oblast disponují rozpočtem ve výši 15 milionů eur.

Detailní popis témat pro 3. výzvu a další důležité informace naleznete na stránkách Clean Aviation zde.

Více aktualit

Odebírejte novinky o genderové rovnosti ve VaI

10.02.2025

Chtěli byste být pravidelně informováni o možnostech financování výzkumu a inovací v oblasti rovnosti žen a mužů, výsledcích projektů financovaných EU a o důležitých událostech a vývoji na úrovni EU? Nyní máte příležitost přihlásit se do seznamu adresátů a dostávat od DG...

Česká inovátorka mezi nominovanými na European Prize for Women Innovators

06.02.2025

Mezi kandidátkami nominovanými na letošní ceny EU pro nejlepší inovátorky je spoluzakladatelka start-upu RoboTwin Megi Mejdrechová. Cenu společně udělují Evropský technologický a inovační institut (EIT) a Evropská rada pro inovace (EIC). Megi Mejdrechová je...

Teaming-CZ II - pravidla pro žadatele a příjemce, verze 2

04.02.2025

Dne 28. 1. 2025 byla zveřejněna aktualizovaná Pravidla pro žadatele a příjemce – specifická část pro výzvu Teaming-CZ II, verze 2. Tato pravidla jsou účinná od 3. 2. 2025. Pro projekty Teaming-CZ II je vyhlášena průběžná výzva, která využívá dvoukolový model hodnocení....

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034