Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Vědecká diplomacie jako nesporná součást evropské zahraniční a bezpečnostní politiky: expertní zpráva pracovních skupin

17.02.2025

Evropská komise vydala expertní zprávu 'Evropský rámec pro vědeckou diplomacii: Doporučení pracovních skupin EU pro vědeckou diplomacii', která hodnotí aktuální stav evropské vědecké diplomacie a představuje set doporučení pro její budoucí evropský rámec. Zpráva vyzdvihla roli rámcového programu Horizont Evropa, největšího mechanismu multilaterálního financování výzkumu na světě, jako primárního nástroje EU v oblasti vědecké diplomacie. Uvádí, že nastal čas povýšit diplomacii v oblasti vědy na nespornou a viditelnou součást společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU a společné bezpečnostní a obranné politiky, jakož i evropských národních politik v oblasti vědy, techniky a inovací. 

V reakci na současnou geopolitickou situaci a silnou soutěž o technologickou převahu, zpráva prosazuje, aby budoucí evropský rámec pro vědeckou diplomacii přispěl k: posílení konkurenčního postavení Evropy jako globálního aktéra v oblasti vědy a techniky; maximalizaci využití evropského výzkumného a inovačního potenciálu pro prosazování mírových iniciativ a multilateralismu a posílení závazku Evropy k udržitelnosti a dosažení cílů udržitelného rozvoje.

Zpráva obsahuje set doporučení, jak dosáhnout vedoucího postavení Evropy ve vědecké diplomacii s pomocí strategických, operativních a podpůrných nástrojů:

1. Stanovení strategických priorit pro evropskou diplomacii v oblasti vědy

 - Příslušné akce vyvíjené v rámcovém programu pro výzkum a inovace musí zohledňovat priority zahraniční a bezpečnostní politiky EU a musí být rovněž dostatečně pružné, aby mohly reagovat na geopolitický vývoj.

2. Určení vhodné rovnováhy mezi otevřeností a uzavřením v mezinárodní vědecké spolupráci.

 3. Využívání vědecké diplomacie k řešení globálních výzev a k udržitelnému rozvoji, a to i s partnery na jihu.

4. Zřízení struktur potřebných pro vedoucí postavení EU v oblasti vědecké diplomacie.

5..Podpora vědy pro politické rozhodování a foresight za účelem účinnější a odolnější zahraniční a bezpečnostní politiky.

6..Posílení úlohy vědy a techniky v diplomatických zastoupeních.

7. Vytvoření a propojení komunity vědecké diplomacie v Evropě i mimo ni.

8. Školení a posílení současných a budoucích evropských odborníků vědecké diplomacie.

9. Posun vědecké diplomacie prostřednictvím výzkumu a rozvoje inovativních přístupů.

Na přípravě doporučení se podíleli i experti z České republiky, např. v Pracovní skupině 4, jež se zabývala budováním vědeckým kapacit pro evropskou vědeckou diplomacii, působila Naďa Witzanyová z ELI Beamlines a Anna Vosečková z Technologického centra Praha.

Zpráva je dostupná na odkaze: ESD Report

Více aktualit

Zapojení EIT do NEB pokračuje i v letech 2025-2027

16.05.2025

V návaznosti na zveřejnění harmonogramu aktivit (roadmap) nástroje na financování Nového evropského Bauhausu (NEB) na období 2025-2027 potvrdil Evropský inovační a technologický institut (EIT) svou pokračující podporu NEB. Prostřednictvím Komunity NEB financuje EIT...

Nové schéma MSCA k udržení talentů ve vědě

15.05.2025

Dne 14. května 2025 byl přijat aktualizovaný Pracovní program MSCA pro rok 2025. Novinkou, kterou Pracovní program přináší, je pilotní spuštění schématu MSCA Volte Evropu pro vědu (MSCA Choose Europe for Science). Hlavním cílem nového nástroje je zatraktivnit...

Výzva výzkumné infrastruktury 2025 otevřena

15.05.2025

V rámci programu Horizont Evropa byla otevřena výzva Výzkumné infrastruktury 2025. Návrhy projektů je možné podávat do osmnácti vypsaných témat v rámci čtyř tematických destinací. Přehledný popis témat spolu s požadavky na jednotlivé projekty je dostupný v pracovním...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034