Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Genderová vyváženost v prestižním programu MSCA PF(IF): Jak si stojí Češi?

10.04.2025

Program Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) je nejen důležitým nástrojem pro financování mezinárodní vědecké mobility, ale i významnou platformou pro podporu rovnosti žen a mužů ve výzkumu. Analýza Technologického centra Praha se zaměřila na zapojení českých výzkumníků do programu MSCA Postdoctoral Fellowships (dříve IF) v letech 2014–2023 a porovnává jejich účast při přípravě projektových návrhů s globální situací a se žadateli z inovačně vyspělých států Evropy.

Kde mezi žadateli dominují ženy a kde naopak převažují muži? Jaké jsou rozdíly mezi ČR a globálním kontextem?

Zatímco v oblastech sociálních a humanitních věd české výzkumnice jako žadatelky o grant MSCA PF (IF) převažují, v technických a IT oborech zůstávají zastoupeny v mnohem menší míře. Provedená analýza se neopírá pouze o absolutní počty návrhů projektů, ale využívá také specifické indexy genderové aktivity a rovnováhy (například Gender Balance Score – GBS), které umožňují podrobnější vhled do struktury účasti v jednotlivých vědních panelech. Porovnání ČR s celým analyzovaným souborem dat ukazuje, že genderová rovnováha mezi českými žadateli často kopíruje globální situaci, v některých případech se však výrazně odlišuje.

Z analýzy vybíráme několik zajímavostí:

Panel LIF (vědy o živé přírodě) vykazuje napříč celým souborem dat téměř dokonalou rovnováhu mezi ženami a muži – a to ve všech sledovaných skupinách žadatelů o grant MSCA PF (IF), což svědčí o tom, že v této oblasti je rovnost pohlaví již běžnou skutečností.

Největší genderová nerovnováha se dlouhodobě projevuje v panelu ENG (inženýrství a IT) a PHY (fyzika), kde muži jako žadatelé silně převažují – a české hodnoty GBS zde zaostávají i za globálním stavem.

V panelu SOC – společenské a humanitní vědy je genderová rovnováha vysoká ve všech sledovaných skupinách, přičemž ženy jsou v některých případech dokonce aktivnější než muži (případ ČR). Panel sociálních a humanitních věd vykazuje jeden z nejvyšších GBS – u českých žadatelů dosahuje 0,80 a celkově přes 0,90.

Kompletní znění analýzy naleznete zde.

 

Více aktualit

Zapojení EIT do NEB pokračuje i v letech 2025-2027

16.05.2025

V návaznosti na zveřejnění harmonogramu aktivit (roadmap) nástroje na financování Nového evropského Bauhausu (NEB) na období 2025-2027 potvrdil Evropský inovační a technologický institut (EIT) svou pokračující podporu NEB. Prostřednictvím Komunity NEB financuje EIT...

Nové schéma MSCA k udržení talentů ve vědě

15.05.2025

Dne 14. května 2025 byl přijat aktualizovaný Pracovní program MSCA pro rok 2025. Novinkou, kterou Pracovní program přináší, je pilotní spuštění schématu MSCA Volte Evropu pro vědu (MSCA Choose Europe for Science). Hlavním cílem nového nástroje je zatraktivnit...

Výzva výzkumné infrastruktury 2025 otevřena

15.05.2025

V rámci programu Horizont Evropa byla otevřena výzva Výzkumné infrastruktury 2025. Návrhy projektů je možné podávat do osmnácti vypsaných témat v rámci čtyř tematických destinací. Přehledný popis témat spolu s požadavky na jednotlivé projekty je dostupný v pracovním...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034