Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Genderová vyváženost v prestižním programu MSCA PF(IF): Jak si stojí Češi?

10.04.2025

Program Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) je nejen důležitým nástrojem pro financování mezinárodní vědecké mobility, ale i významnou platformou pro podporu rovnosti žen a mužů ve výzkumu. Analýza Technologického centra Praha se zaměřila na zapojení českých výzkumníků do programu MSCA Postdoctoral Fellowships (dříve IF) v letech 2014–2023 a porovnává jejich účast při přípravě projektových návrhů s globální situací a se žadateli z inovačně vyspělých států Evropy.

Kde mezi žadateli dominují ženy a kde naopak převažují muži? Jaké jsou rozdíly mezi ČR a globálním kontextem?

Zatímco v oblastech sociálních a humanitních věd české výzkumnice jako žadatelky o grant MSCA PF (IF) převažují, v technických a IT oborech zůstávají zastoupeny v mnohem menší míře. Provedená analýza se neopírá pouze o absolutní počty návrhů projektů, ale využívá také specifické indexy genderové aktivity a rovnováhy (například Gender Balance Score – GBS), které umožňují podrobnější vhled do struktury účasti v jednotlivých vědních panelech. Porovnání ČR s celým analyzovaným souborem dat ukazuje, že genderová rovnováha mezi českými žadateli často kopíruje globální situaci, v některých případech se však výrazně odlišuje.

Z analýzy vybíráme několik zajímavostí:

Panel LIF (vědy o živé přírodě) vykazuje napříč celým souborem dat téměř dokonalou rovnováhu mezi ženami a muži – a to ve všech sledovaných skupinách žadatelů o grant MSCA PF (IF), což svědčí o tom, že v této oblasti je rovnost pohlaví již běžnou skutečností.

Největší genderová nerovnováha se dlouhodobě projevuje v panelu ENG (inženýrství a IT) a PHY (fyzika), kde muži jako žadatelé silně převažují – a české hodnoty GBS zde zaostávají i za globálním stavem.

V panelu SOC – společenské a humanitní vědy je genderová rovnováha vysoká ve všech sledovaných skupinách, přičemž ženy jsou v některých případech dokonce aktivnější než muži (případ ČR). Panel sociálních a humanitních věd vykazuje jeden z nejvyšších GBS – u českých žadatelů dosahuje 0,80 a celkově přes 0,90.

Kompletní znění analýzy naleznete zde.

 

Více aktualit

canSERV: Otevřená přístupová výzva (TNA)

30.04.2025

Projekt canSERV, Providing cutting edge cancer research services across Europe, vyhlásil přístupovou výzvu ke svým zařízením a službám. Výzkumní pracovníci, akademické ústavy, SMEs a konsorcia mohou požádat o bezplatný přístup k více než 400 specializovaným...

Nabídka spolupráce Norské univerzity věd a technologií ve výzvách 2025

30.04.2025

Norská univerzita věd a technologií (Norwegian University of Science and Technology, NTNU) nabízí spolupráci při přípravě projektů do aktuální vlny výzev Horizontu Evropa 2025. Připravila přehled nabídek spolupráce pro jednotlivé klastry: Find your scientific NTNU match...

Prezentace z CZ-SK informačního dne k výzvě ERA 2025

30.04.2025

Dne 29. dubna 2025 se konal online česko-slovenský informační den k výzvě ERA 2025, který společně organizovalo TC Praha a CVTI SK. Prezentace a záznam celé akce naleznete nyní na webu zde.

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034