Poziční dokument NCP z TC Praha: Doporučení pro budoucí rámcový program FP10
11.11.2024
Dne 15. listopadu 2022 uspořádalo TC Praha ve spolupráci s ERCEA, Univerzitou Karlovou a Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC Národní informační den ke grantům ERC. Událost, letos výjimečně pořádaná v hybridní formě, přilákala na 200 účastníků.
Největší akci věnovanou příležitostem, které vědcům nabízí Evropská rada pro výzkum, zahájily svými úvodními proslovy rektorka Univerzity Karlova, prof. Milena Králíčková, a předsedkyně AV ČR, prof. Eva Zažímalová. O nástrojích, které vyvíjí ERC na podporu zapojení států s nižší účastí v rámcových programech, tzv. wideningových zemí, seznámila účastníky členka Vědecké rady ERC, dr. Alice Valkárová. Prof. Zdeněk Strakoš (MFF UK), koordinátor Expertní skupiny na podporu žadatelů ve výzvách ERC, společné iniciativy UK a AV ČR, která napomáhá zvyšovat připravenost českých uchazečů o nejvýznamnější individuální granty EU, ve své řeči poukázal na transformativní vliv ERC a hraničního výzkumu na českou vědu.
Následovaly prezentace o pravidlech účasti a procesu hodnocení projektových návrhů, a to jak z pohledu hodnotitele (prof. Michal Hocek, ÚOCHB AV ČR, PřF UK), tak zevnitř očima ERCEA (doc. Jana Šifta). Akci završila diskuse řešitelů projektů ERC (doc. Alena Zíková, BC AV ČR; prof. Matthew Rampley, FF MU; dr. Ondřej Dušek, MFF UK) a zástupců českých hostitelských institucí (Adéla Jiroudková, UK; Ladislav Čoček, MU) moderovaná doc. Pavlem Jelínkem (FZÚ AV ČR) o možnostech zvýšení úspěšnosti ČR v soutěžích ERC a roli samotných institucí v procesu přípravy projektových návrhů.
Záznam z Národního informačního dne je dostupný na Youtube kanálu TC Praha zde.
11.11.2024
22.11.2024
04.11.2024