Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Řád britského impéria pro Otakara Fojta

29.10.2023

Jeho Veličenstvo Karel III., král Spojeného království se rozhodl udělit Řád britského impéria (MBE) doktoru Otakaru Fojtovi za zásluhy o vědu a inovace v České republice. Zpráva byla zveřejněna na portálu britské vlády. Informaci o udělení významného ocenění pro českého vědeckého diplomata zveřejnil také britský velvyslanec v Praze Matt Field na svém twitterovém účtu.   

Otakar Fojt působí na britském velvyslanectví v Praze jako vědecký diplomat Science and Innovation Network (SIN), jež je součástí Ministerstva zahraničních věcí a záležitostí Commonwealthu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Dlouhodobě se věnuje rozvoji česko-britských vztahů v oblasti vědy, moderních technologií a inovací.

„Ve vědecké diplomacii i v transferu technologií jsme prostředníci. Na jedné straně máte autory, vědce a na druhé potenciální partnery a zákazníky. Propojovat tyto dvě strany je velmi zajímavé, ale často i namáhavé a náročné,“ řekl Otakar Fojt v roce 2018, kdy obdržel ocenění pro nejlepšího vědeckého diplomata britské SIN (UK Science and Innovation Network).

Otakar Fojt získal magisterský titul v oboru biomedicínského inženýrství (1994) a doktorát (1997) na VUT v Brně. V letech 1996 a 1997 mu bylo uděleno stipendium Chevening na univerzitě v Oxfordu (Merton College). Poté pracoval čtyři roky jako postdoktorandský vědecký pracovník na katedře matematiky na univerzitě v Yorku a jako hostující vědec na Fields Institute v Torontu. V letech 2001 a 2002 byl ředitelem malé technologické společnosti působící ve střední Evropě. Od roku 2003 působí jako vědecký atašé britského velvyslanectví v ČR.

Technologické centrum Praha má tu čest s panem doktorem Otakarem Fojtem dlouhá léta spolupracovat. K významnému ocenění, které dosud získalo nemnoho Čechů, srdečně gratulujeme.

Daniel Frank, frank@tc,cz, TC Praha

Více aktualit

Zviditelněte svůj výzkum na Falling Walls Lab MSCA 2025 pitch competitions

06.05.2025

Evropská komise hledá 18 komunikátorů a komunikátorek vědy napříč disciplínami, kteří mají chuť utkat se s dalšími vybranými MSCA fellow prostřednictvím 3minutových pitches. Během krátkých proslovů musí fellows objasnit, jak jejich výzkum boří hranice mezi světem vědy...

Posun otevření výzev Horizont Evropa pro rok 2025

06.05.2025

Evropská komise ohlásila zpoždění v přijetí pracovního programu Horizontu Evropa a tím i odklad v otevření některých výzev (klastrů i misí) programu z původně avizovaného 6. května 2025. Nový termín přijetí programu a spuštění výzev se očekává ve týdnu od 12. května...

Příspěvek Výboru EIC k evropské strategii pro startupy a scaleupy

05.05.2025

Výbor Evropské rady pro inovace (EIC Board) zveřejnil svou představu, jak by EU měla transformovat svůj přístup k podpoře evropského ekosystému startupů a scaleupů. Vize je shrnuta v krátkém dokumentu s názvem Beyond Catch-Up. Ten představuje kroky, jenž by měly vést k:...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034