Poziční dokument NCP z TC Praha: Doporučení pro budoucí rámcový program FP10
11.11.2024
EK vydala hodnoticí studii o přínosu programu Horizont Evropa k udržitelnému rozvoji a odolnosti Evropy. Studie s názvem "Evaluation support study on Horizon Europe’s contribution to a resilient Europe" je příspěvkem k průběžnému hodnocení programu Horizont Evropa, které se vztahuje na období 2021-2023.
V ČR se podrobně věnuje této zprávě příspěvek portálu Vědavýzkum.cz s názvem "Zpracování grantů v Horizontu Evropa trvá o 23 dní déle než u Horizontu 2020"
Zpráva shrnuje, že přes veškeré snahy o simplifikaci administrace programu Horizont Evropa žadatelé „neshledávají žádný významný rozdíl“ v administrativní zátěži u Horizontu Evropa ve srovnání s předchozím programem Horizont 2020.
Portál Science Business (David Matthews) k této zprávě uvádí:
"Evropská komise zavedla některá opatření, aby snížila administrativní zátěž, například financování ve formě jednorázových částek (tzv. lump sum financování, pozn. red.), což znamená, že vědci nemusí vykazovat skutečné náklady, ale dostanou předem vypočtenou částku. Tento experiment byl podle zprávy „obecně pozitivně přijat“, ale je příliš brzy na to říci, zda má skutečný dopad.
Na druhou stranu byly přidány nové požadavky, což může zpomalit podávání žádostí, uvádí zpráva. Například univerzity a výzkumné instituce žádající o finanční prostředky nyní musí mít plány genderové rovnosti. To vyžaduje „další kroky k zajištění jasnosti a konsensu mezi účastníky, což zvyšuje pracovní zátěž a vede k delším procedurám,“ zjistila zpráva.
Příprava grantové dohody programu Horizont Evropa je „složitější a časově náročnější“, zdůrazňuje zpráva s odkazem na vlastní hodnocení Komise z roku 2022. Zpožděný start programu a „zbytkové dopady“ pandemie mohly také zpomalit procesy. Další komplikace při procesu schvalování grantů mohly přinést průtahy v jednáních o přidružení Velké Británie a Švýcarska. Spojené království nebylo k programu přidruženo při jeho spuštění v roce 2021 a dohodlo se na přidružení až minulý rok. To mohlo ztížit schvalování grantů, stejně jako pokračující absence asociace Švýcarska, o jehož přidružení se jedná, naznačuje zpráva."
Zdroje:
1) Directorate-General for Research and Innovation (European Commission), et al. Evaluation Support Study on Horizon Europe’s Contribution to a Resilient Europe: Final Report Phase 2. Publications Office of the European Union, 2024. Publications Office of the European Union, https://data.europa.eu/doi/10.2777/797281.
2) „Processing Horizon Europe Grants Is Taking 23 Days Longer than Horizon 2020". Science|Business, https://sciencebusiness.net/horizon-europe/processing-horizon-europe-grants-taking-23-days-longer-horizon-2020. Dostupné 9. září 2024.
3) Vědavýzkum.cz. Zpracování grantů v Horizontu Evropa trvá o 23 dní déle než u Horizontu 2020. https://vedavyzkum.cz/ze-zahranici/ze-zahranici/zpracovani-grantu-horizontu-evropa-trva-o-23-dni-dele-nez-u-horizontu-2020. Dostupné 9. září 2024.
11.11.2024
20.11.2024
20.11.2024