Národní informační centrum pro evropský výzkum: Plán akcí k Horizontu Evropa
17.01.2025
Dne 16. října zveřejnila nezávislá expertní skupina ve zprávě Align, Act, Accelerate svá doporučení pro zbývající polovinu programu Horizont Evropa i pro budoucí evropský program na podporu výzkumu a inovací. Cílem doporučení je zajistit, aby program maximálně přispíval ke zvýšení evropské konkurenceschopnosti. Zpráva se na několika místech dotýká i aktivit Evropské rady pro inovace (EIC), které by podle expertů měly být posíleny, a to včetně adekvátního nárůstu rozpočtu, který v současné výši označují za nepřijatelně nízký. Rozpočet také vidí jako hlavní příčinu jedné z nejnižších měr úspěšnosti v celém Horizontu Evropa.
Dle názoru skupiny odborníků by měly být zachovány nezávislost, kvalita a pravomoci Výboru EIC (EIC Board) složeného z expertů s praktickou zkušeností ze soukromého sektoru. Zároveň by měla být dále posilována spolupráce a synergie aktivit s ERC a dalšími dvěma radami, jejichž vznik zpráva navrhuje (Industrial Competitiveness and Technology Council a Societal Challenges Council).
Experti vyzývají Evropskou komisi, aby s cílem výrazně navýšit dostupnost finančních prostředků začala co nejdříve lákat soukromé investory (typu penzijních a pojistných fondů, rodinných investičních fondů nebo finančních institucí EU či členských států) do EIC Fondu. Doporučují rovněž zjednodušit a zprofesionalizovat fungování procesů uvnitř Fondu. EIC Fond by měl být schopen poskytovat inovačním podnikům širokou škálu objemů investic, a to až do výše 100 milionů eur.
Zpráva dále doporučuje, aby EIC zavedla nové programy stimulující vznik skutečně přelomových inovací, a to hlavně programy inspirované přístupem agentur typu ARPA (Advanced Research Projects Agency). Tento přístup se vyznačuje dynamickým managementem, podstupováním vysokého rizika s cílem přinést opravdu průlomová řešení a výraznou a aktivní rolí nezávislých manažerů programů. EIC v programu Horizont Evropa sice již aplikuje některé ze zmíněných prvků, dle expertů ale schází výraznější svoboda současných programových manažerů a nutná maximální flexibilita v pravidlech programů.
Z dalších doporučení zpráva podporuje myšlenku vytvoření programu EIC Pre-Accelerator za účelem zvýšení úspěšnosti žadatelů z tzv. widening zemí. Vyzdvihuje rovněž nutnost efektivněji podporovat excelentní projekty nefinancované Rámcovým programem, především držitele tzv. Seal of Excellence.
Celý dokument je k dispozici zde.
17.01.2025
16.01.2025
03.12.2024