Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Dle hodnoticí studie přispívají MSCA k podpoře vynikající vědy a evropské konkurenceschopnosti

28.10.2024

Evropská komise zveřejnila výsledky evaluační studie věnované Akcím Marie Skłodowska-Curie (MSCA) a dalším částem prvního pilíře programu Horizont Evropa (Excellent Science), která je součástí střednědobého hodnocení Horizontu Evropa.

Dle studie projekty financované prostřednictvím mobilitního programu MSCA podporují talentové výzkumné pracovníky a evropskou konkurenceschopnost navzdory nedostatečnému rozpočtu, posilují lidský kapitál v oblasti výzkumu a inovací, stimulují mobilitu výzkumných pracovníků napříč evropským kontinentem i v mezinárodním měřítku.

Studie se opírá o celou řadu primárních a sekundárních zdrojů (publikace a dokumenty vztahující se k H2020 a Horizontu Evropa, včetně údajů ze samotných žádostí a projektů, 15 případových studií, 4 hodnoticí průzkumy, 208 rozhovorů s programovými manažery, příjemci, úředníky Evropské komise atd., 4 kvantitativní analýzy, 9 dotazníků apod.). 

 Vybraná konkrétní zjištění:

  • Bottom-up přístup (možnost zvolit si libovolné výzkumné téma) zůstává klíčovým a velmi oceňovaným elementem.
  • Míra úspěšnosti se pohybuje kolem 16 %. I přes vysokou konkurenci, s kterou musí žadatelé počítat, je MSCA stále velmi atraktivním programem.
  • Rozpočet je nedostatečný. Např. pro výzvy 2021 a 2022 byl převis podaných projektových návrhů oproti reálně financovaným tak výrazný, že by bylo třeba dalších 6 mld. EUR (tj. téměř stejně velká částka jako je rozpočet schválený pro MSCA na celé programové období), aby mohly být podpořeny všechny vysoce hodnocené projekty.
  • MSCA motivují výzkumné pracovníky k realizaci zahraničních výjezdů, v rámci Evropy i mimo ni. Účast v projektech MSCA jim přináší užitečné mezinárodní zkušenosti, povzbuzuje ke kariéře v Evropě, tudíž přispívá k udržení talentů (napomáhá bojovat proti odlivu mozků). Zároveň program usnadňuje návrat evropských výzkumníků (reintegrace do evropského výzkumného prostoru). Podobně jako v H2020 nejvíce postdoků hostí instituce ze Španělska, Itálie, Francie, Německa, Nizozemí a Dánska. MSCA slouží jako reintegrační nástroj především pro fellows z Řecka, Itálie, Kypru a Španělska.
  • ERA Fellowships hrají zásadní roli v podpoře mobility směrem do tzv. wideningových zemí. Tento typ grantů představuje druhou šanci uspět a je velmi vítán jak žadateli, tak zainteresovanými subjekty.
  • MSCA kladou důraz na mezinárodní dimenzi – účast asociovaných zemí a třetích zemí neasociovaných v Horizontu Evropa je 23 %.
  • MSCA přispívají k profesnímu rozvoji účastníků v různých fázích kariéry (více než 80 % dotazovaných výzkumných pracovníků a zástupců organizací zapojených do MSCA Doctoral Networks, COFUND a Staff Exchanges souhlasí s tím, že podpora prostřednictvím MSCA přispěla či přispěje významně či dokonce velmi významně ke zlepšení jejich kariérních vyhlídek), nabízejí příležitosti k mezinárodní, ale i mezioborové a mezisektorové mobilitě (41,5 % postdoků uvedlo, že grant MSCA PF jim umožnil mezisektorovou spolupráci, v porovnání s H2020 se zvýšila míra zapojení neakademického sektoru).
  • MSCA podněcují k zavádění spravedlivých náborových postupů a zlepšování pracovních podmínek pro výzkumné pracovníky v celé Evropě.
  • Ukazují se pozitivní dopady na výzkumné organizace – např. vliv na povahu a kvalitu školení a učebních osnov, vytvoření atraktivnějšího, podpůrnějšího a inkluzivnějšího výzkumného prostředí v souladu se zásadami Evropské charty pro výzkumné pracovníky, stanovení standardů v oblasti supervize a mentorování, motivování zúčastněných organizací k vytvoření vlastní strategie profesního rozvoje pro výzkumné pracovníky a k poskytování kariérního poradenství.
  • Neoddiskutovatelná přidaná hodnota MSCA. Tento program umožňuje financovat projekty, které by nebylo možné podpořit na národní úrovni – větší co do rozsahu, komplexnější v použití výzkumných metod a rozmanitější, pokud jde o zapojené organizace, což vede k většímu počtu výzkumných výstupů a inovací.
  • Dotazovaní hodnotí kladně vysoký stupeň reakce a pružnosti MSCA při řešení aktuálních výzev, jako je ruská invaze na Ukrajinu a pandemie nemoci COVID-19, a oceňují dodatečná opatření zvyšující flexibilitu zavedená v rámci programu Horizont Evropa, stejně jako snahu učinit MSCA sociálně inkluzivnější a podporovat udržitelnost životního prostředí.

Celé znění studie

Shrnutí

Přílohy

 

Více aktualit

Poziční dokument NCP z TC Praha: Doporučení pro budoucí rámcový program FP10

30.10.2024

Národní kontaktní pracovníci (NCP) z TC Praha vytvořili poziční dokument k nadcházejícímu evropskému rámcovému programu FP10, který vychází ze zkušeností získaných během implementace programu Horizont Evropa. Dokument upozorňuje na klíčové oblasti, kde by byla užitečná...

Zhlédněte záznam Národního informačního dne o grantech ERC

30.10.2024

Dne 22. října 2024 se v prostorách Rektorátu Univerzity Karlovy uskutečnil další ročník Národního informačního o grantech Evropské rady pro výzkum (ERC). Akci organizovalo Technologické centrum Praha v součinnosti s Univerzitou Karlovou a Expertní skupinou...

Informační den k MSCA Staff Exchanges: PREZENTACE a ZÁZNAM

29.10.2024

Dne 24. října 2024 proběhl online mezinárodní informační den k právě otevřené výzvě MSCA Staff Exchanges 2024. Akci spolupořádali NCP pro MSCA ze čtyř zemí: Česka, Litvy, Lotyšska a Polska. Akci zahájila prezentace zástupce Evropské komise Rodriga...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034