Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Podporujeme česko-britskou technologickou spolupráci v oblasti udržitelné energetiky

31.01.2025

V minulém týdnu zavítala do Prahy desetičlenná skupinka zástupců britských firem z oborů vodíkového hospodářství, fotovoltaiky a ukládání energie doprovázená dvěma pracovníky agentury UK Research and Innovation, se kterými jsme tuto akci několik měsíců připravovali. Katalyzátorem příprav i samotného průběhu pražského setkání byl vědecký tajemník britského velvyslanectví v ČR Otakar Fojt, kterého s Technologickým centrem spojuje dlouholetá spolupráce.

Dva dny pobytu britských partnerů byly naplněné návštěvami dvou výzkumných pracovišť, společenskými akcemi, ale především diskusemi o možnostech mezinárodní spolupráce a různých forem její podpory.  Ačkoliv moderovaná diskuse o spolupráci byla na programu druhého dne setkání, neformální komunikace mezi českými a britskými účastníky se rozběhla hned po krátkém představení obou stran v samotném úvodu akce, kterou zahájil ředitel TC Praha Karel Klusáček, a pokračovala během každé volné chvíle v programu, včetně přesunů na exkurze do ÚJV Řež a VŠCHT Praha během prvního dne. Obě instituce mimo jiné spojuje členství v České vodíkové technologické platformě (HYTEP), takže bylo přirozené, že představení výzkumných aktivit obou pracovišť a ukázky technologií byly zaměřeny právě na oblast vodíkového hospodářství. V seminárním bloku odpolední části akce na VŠCHT byl vyhrazen prostor i pro představení dalších výzkumných pracovišť a jejich aktivit na poli fotovoltaiky (Fyzikální ústav AV ČR) a bateriového výzkumu (ČVUT).

Setkání mělo i příjemnou společenskou dimenzi. Ještě v předvečer akce jsme společně s O. Fojtem naplánovali konzumaci typicky českých jídel a nápojů v blízkosti TC Praha, které umožnilo hladké vplynutí do programu na úplném začátku setkání. Třešničkou na dortu společenské roviny akce bylo přijetí účastníků jeho excelencí velvyslancem UK v ČR Matthew Fieldem, kterého se dále zúčastnili pozvaní zástupci ministerstev (dopravy a průmyslu a ochodu) a ČEZ.

V úvodu programu druhého dne představili možnosti financování mezinárodní spolupráce společně oba zástupci UKRI Kamran Choudhury a Conall McGinley, oboroví NCP (národní kontakty) programu Horizont Evropa z TC Praha Kateřina Dostálová a Petr Pracna společně se zástupkyní TA ČR z oddělení mezinárodní spolupráce Kamilou Kinštovou.

Hlavní náplní druhého dne pak byly moderované diskuse o konkrétních námětech spolupráce, které otevřela krátká dvouminutová představení českých a britských účastníků, po níž následovala plenární diskuse o potřebných směrech rozvoje inovativního výzkumu ve všech třech oblastech (vodík, fotovoltaika a baterie), problémech škálování a nejrůznějších bariérách, na které rozvoj podnikání může narážet. Poté se účastníci rozdělili do tří diskusních skupin podle uvedených oblastí zájmu, aby zmíněná témata zúžili a konkretizovali i směrem k možnostem hledání podpory spolupráce ve výzvách programu Horizont Evropa a souvisejících iniciativách. Výsledky tohoto brainstormingu na závěr sekce přednesli neformální mluvčí každé skupinky.  

Součástí závěrečné neformální networkingové hodinky bylo zhodnocení akce všemi třemi pořadateli a předběžné plánování možných návazných akcí, konkrétně propagace Hydrogen Days 2025 pořádaných HYTEP a budoucího rozšíření stávajícího bilaterálního formátu o další ´widening´ členský stát EU. Na sledování dopadu tohoto setkání je samozřejmě brzy, nicméně všechny pořádající strany se shodly, že budou sledovat aktivity účastníků v nadcházejících výzvách programu Horizont Evropa a jejich snažení všestranně podpoří.

 

Pro více informací o tomto setkání neváhejte kontaktovat Kateřinu Dostálovou (dostalova@tc.cz) nebo Petra Pracnu (pracna@tc.cz)

Více aktualit

DTO-BioFlow: Přispějte k digitálnímu dvojčeti oceánu

03.02.2025

Projekt DTO-BioFlow vyhlašuje druhou otevřenou výzvu k předkládání údajů o sledování mořské biodiverzity, která vyzývá držitele dat a údajů (výzkumné ústavy, univerzity, nevládní organizace, organizace občanské vědy apod.), aby přispěli údaji o biologické rozmanitosti...

Inovační huby EIT fungují již v 16 zemích

31.01.2025

V uplynulých dvou letech zřídil Evropský inovační a technologický institut (dále jen EIT) již 16 inovačních center, která se zaměřují na řešení regionálních inovačních nerovností, slouží jako centrální vstupní brána do největšího evropského inovačního ekosystému a pokrývají...

RM Comp: Evropský rámec kompetencí pro manažery výzkumu

31.01.2025

Dne 27. ledna 2025 spustila Evropská komise RM Comp, Evropský rámec kompetencí pro manažery výzkumu (European Competence Framework for Research Managers). Tato nová iniciativa, vyvinutá v rámci projektů CARDEA a RM ROADMAP financovaných EU, je navržena tak, aby podporovala...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034