DTO-BioFlow: Přispějte k digitálnímu dvojčeti oceánu
03.02.2025
V minulém týdnu zavítala do Prahy desetičlenná skupinka zástupců britských firem z oborů vodíkového hospodářství, fotovoltaiky a ukládání energie doprovázená dvěma pracovníky agentury UK Research and Innovation, se kterými jsme tuto akci několik měsíců připravovali. Katalyzátorem příprav i samotného průběhu pražského setkání byl vědecký tajemník britského velvyslanectví v ČR Otakar Fojt, kterého s Technologickým centrem spojuje dlouholetá spolupráce.
Dva dny pobytu britských partnerů byly naplněné návštěvami dvou výzkumných pracovišť, společenskými akcemi, ale především diskusemi o možnostech mezinárodní spolupráce a různých forem její podpory. Ačkoliv moderovaná diskuse o spolupráci byla na programu druhého dne setkání, neformální komunikace mezi českými a britskými účastníky se rozběhla hned po krátkém představení obou stran v samotném úvodu akce, kterou zahájil ředitel TC Praha Karel Klusáček, a pokračovala během každé volné chvíle v programu, včetně přesunů na exkurze do ÚJV Řež a VŠCHT Praha během prvního dne. Obě instituce mimo jiné spojuje členství v České vodíkové technologické platformě (HYTEP), takže bylo přirozené, že představení výzkumných aktivit obou pracovišť a ukázky technologií byly zaměřeny právě na oblast vodíkového hospodářství. V seminárním bloku odpolední části akce na VŠCHT byl vyhrazen prostor i pro představení dalších výzkumných pracovišť a jejich aktivit na poli fotovoltaiky (Fyzikální ústav AV ČR) a bateriového výzkumu (ČVUT).
Setkání mělo i příjemnou společenskou dimenzi. Ještě v předvečer akce jsme společně s O. Fojtem naplánovali konzumaci typicky českých jídel a nápojů v blízkosti TC Praha, které umožnilo hladké vplynutí do programu na úplném začátku setkání. Třešničkou na dortu společenské roviny akce bylo přijetí účastníků jeho excelencí velvyslancem UK v ČR Matthew Fieldem, kterého se dále zúčastnili pozvaní zástupci ministerstev (dopravy a průmyslu a ochodu) a ČEZ.
V úvodu programu druhého dne představili možnosti financování mezinárodní spolupráce společně oba zástupci UKRI Kamran Choudhury a Conall McGinley, oboroví NCP (národní kontakty) programu Horizont Evropa z TC Praha Kateřina Dostálová a Petr Pracna společně se zástupkyní TA ČR z oddělení mezinárodní spolupráce Kamilou Kinštovou.
Hlavní náplní druhého dne pak byly moderované diskuse o konkrétních námětech spolupráce, které otevřela krátká dvouminutová představení českých a britských účastníků, po níž následovala plenární diskuse o potřebných směrech rozvoje inovativního výzkumu ve všech třech oblastech (vodík, fotovoltaika a baterie), problémech škálování a nejrůznějších bariérách, na které rozvoj podnikání může narážet. Poté se účastníci rozdělili do tří diskusních skupin podle uvedených oblastí zájmu, aby zmíněná témata zúžili a konkretizovali i směrem k možnostem hledání podpory spolupráce ve výzvách programu Horizont Evropa a souvisejících iniciativách. Výsledky tohoto brainstormingu na závěr sekce přednesli neformální mluvčí každé skupinky.
Součástí závěrečné neformální networkingové hodinky bylo zhodnocení akce všemi třemi pořadateli a předběžné plánování možných návazných akcí, konkrétně propagace Hydrogen Days 2025 pořádaných HYTEP a budoucího rozšíření stávajícího bilaterálního formátu o další ´widening´ členský stát EU. Na sledování dopadu tohoto setkání je samozřejmě brzy, nicméně všechny pořádající strany se shodly, že budou sledovat aktivity účastníků v nadcházejících výzvách programu Horizont Evropa a jejich snažení všestranně podpoří.
Pro více informací o tomto setkání neváhejte kontaktovat Kateřinu Dostálovou (dostalova@tc.cz) nebo Petra Pracnu (pracna@tc.cz)
03.02.2025
31.01.2025
31.01.2025