Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

BROŽURA o evropském výzkumu demokracie

07.10.2024

Nová brožura Evropské komise představuje 26 aktuálně běžících projektů, které se zabývají výzkumem demokracie. Jde o výběr z výzkumných a inovačních projektů financovaných výzvou z roku 2023 „Standing Up for Democracy“ v rámci Klastru 2 programu Horizont Evropa. V poslední době se ukazuje křehkost a zranitelnost demokracií na světě, nárůst autoritářských režimů i celkový pokles kvality demokracie. Úkolem projektů je proto pochopit, jak přispívat k odolnosti demokracie a jak ji posilovat.

Česká republika je zapojena do čtyř projektů. 

Projekt RESONANT – Multidisciplinary research cooperation on information suppression and diaspoRa communitiES as a target of fOreign iNformation mAnipulation aNd interference (2023-2026) – zkoumá, jak lépe porozumět potlačování informací ze strany státních orgánů jako příklad zahraniční manipulace s informacemi a vměšování. Cílem projektu je rozklíčovat taktiku pro potlačování informací vyvíjenou na členy diaspory. Koordinátorem je italský institut Fondazione per la Ricerca sulla Migrazione e Integrazione delle Tecnologie, českým účastníkem je Asociace pro mezinárodní otázky.

Projekt CIDAPE – Climate, Inequality, and Democratic Action: The Force of Political Emotions (2024-2027) – zkoumá, jakou roli hrají emoce v demokracii a politické participaci. Cílem projektu je pochopit emocionální potřeby a reakce občanů na klimatickou politiku, a najít odpovídající demokratickou odpověď. Koordinátorem projektu je Vídeňská univerzita. Českými účastníky jsou Institut sociologických studií FSV UK, Metropolitní univerzita Praha a Člověk v tísni.

Projekt INSPIRE – Intersectional Spaces of Participation: Inclusive, Resilient, Embedded (2024-2027) – zkoumá intersekcionalitu a rovnost v deliberativním a participativním demokratickém prostoru. Participativní procesy se osvědčily pro svůj potenciál řešit politickou nedůvěru zapojením veřejnosti, jsou nicméně obviňovány z toho, že vylučují již tak znevýhodněné skupiny. Úkolem projektu je proto podpořit rovnost v participativním prostoru. Koordinátorem je německá Univerzita J.W. Goetheho. Českými účastníky jsou Institut politologických studií FSV UK a Filozofický ústav AV ČR.

Projekt RE-ENGAGE – Re-Engaging with Neighbours in a State of War and Geopolitical Tensions (2024-2026) – zkoumá politické perspektivy pro země Východního partnerství a západní Balkán. Výstupem projektu mají být konkrétní doporučení, jak má EU přizpůsobit své nástroje zahraniční politiky současnému kontextu ruské invaze na Ukrajinu. Koordinující institucí je Norský institut pro mezinárodní otázky, českým účastníkem je Ústav mezinárodních vztahů.

Booklet 'Standing up for democracy 2023'

Více aktualit

Nová publikace JRC: Vyvracení dezinformací

27.11.2024

Studie vědců ze Společného výzkumného střediska JRC, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature, potvrdila, že vyvracení nepravd a polopravd pomáhá v boji proti falešným a zmanipulovaným informacím, např. o změně klimatu či vakcínách Covid-19. Strategií v boji...

Projekt ECHOES se představuje

27.11.2024

Projekt ECHOES je koordinátorem přípravných prací na budoucí spolupráci v oblasti evropského kulturního dědictví. Jeho cílem je vystavět sdílenou infrastrukturu pro multidisciplinární spolupráci a poskytnout odborníkům na kulturní dědictví přístup k datům, vědeckým zdrojům,...

Česká účast v klastru 2 v roce 2024

05.11.2024

Čtvrtá výzva Horizontu Evropa k předkládání projektů z oblasti sociálních a humanitních věd a výzkumu občanského a kulturního sektoru měla uzávěrku 7. února 2024. Program Horizont Evropa (2021–2027) otevírá každý rok spolu s jinými vědními okruhy témata určená pro společenskovědní...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034