Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Zapojení ČR v Misi Rakovina: Masarykův onkologický ústav je součástí projektu 4.UNCAN.eu

01.03.2022

Autor: Ing. Iva Mládenková, Ph.D., Mgr. Anna Svobodová

Sdílet na sociální sítě:

MOÚ je členem konsorcia partnerů v rámci projektu “4. UNCAN.eu”, který koordinuje Francouzský národní institut pro výzkum zdraví a medicíny (Institut national de la santé et de la recherche médicale). Tento projekt vzešel z vůbec první výzvy k podání žádostí v rámci Mise Rakovina z programu Horizon Europe (HORIZON-MISS-2021-UNCAN-01-01). Projekt 4. UNCAN.eu má za cíl vytvořit operační koncept, detailní plán a strategický program pro spuštění plnohodnotné verze platformy UNCAN.eu.

Platforma UNCAN.eu je stěžejní iniciativou Evropského plánu boje proti rakovině a měla by významně přispět k “pochopení rakoviny – UNderstand CANcer”, k porozumění jejímu vzniku v nejširším možném kontextu, který bere v úvahu např. životní prostředí, socioekonomické aspekty, rizika v rámci pracovního procesu a mnoho dalšího. Platforma by měla také napomoci identifikovat osoby s vysokým rizikem u běžných typů nádorů pomocí tzv. skóre polygenního rizika (PRS), což by mělo následně usnadnit přístup k personalizované onkologické prevenci a péči.

K dosažení nového průlomu v prevenci a léčbě rakoviny využije platforma UNCAN.eu nedávné pokroky v generování výzkumných dat. Spolehlivá a vysoce kvalitní data z výzkumu rakoviny generovaná experimentální modelovou analýzou a shromážděná z dlouhodobého sledování pacientů s rakovinou budou sdílena a integrována v bezprecedentním měřítku v  datovém centru “Federated Cancer Research Data Hub“, v kontextu obecného nařízení o ochraně osobních údajů. Tyto informace se použijí k řešení naléhavých  vědeckých a lékařských výzev v prevenci rakoviny, včasné diagnostice, léčbě a přežití u mužů a žen různého věku. Zásadní součástí budoucí platformy UNCAN.eu bude zajištění interoperability a opětovného využití dat při současném zaručení plné ochrany soukromí a uplatňování principů pro práci s daty dle tzv. FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable). Předpokládá se, že nové poznatky získané analýzou tohoto velkého množství dat by mohly být aplikovány také kromě rakoviny na další nemoci .

Více

prof. Marek Svoboda se stal členem výboru „Mise Rakovina“ v rámci programu Horizont Evropa

07.09.2022

Autor: Mgr. Anna Svobodová, MOÚ

Ředitel Masarykova onkologického ústavu prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., se stal členem expertního výboru „Mise Rakovina“ v rámci programu Horizont Evropa.  Evropská komise vyhlásila výzvu pro vyhledání špičkových odborníků do těchto tzv. výborů misí (Mission Boards) v...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034