Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

ELI ERIC – Příběh se šťastným koncem (i pokračováním)

17.05.2021

Autor: N. Witzanyová

Sdílet na sociální sítě:

Sbor komisařů Evropské komise (EK) přijal dlouho očekávané rozhodnutí o založení Extreme Light Infrastructure (ELI) jakožto konsorcia pro evropskou výzkumnou infrastrukturu - ERIC se sídlem v České republice, a to v Dolních Břežanech. Rozhodnutí EK vstoupí v účinnost zveřejněním v Úředním věstníku Evropské unie, které se očekává začátkem června 2021. 

ELI ERIC je světově nejpokročilejší výzkumná infrastruktura využívající vysokoenergetické, vysokorepetiční  lasery s ultrakrátkými pulsy, umístěná v Dolních Břežanech (ELI-beamlines) a Szegedu (ELI-ALPS).

                 

ELI beamlines a ELI-ALPS. © se svolením ELI DC AISBL.

Na tento úspěch lze pohlížet z mnoha různých úhlů pohledu. Z úhlu expertního výzkumu či designu, vládních vyjednávání, z úhlu výběru umístění sídla prováděného vládami, z úhlu národního financování nebo podpory ze strukturálních fondů. My se zaměříme na vliv projektů rámcových programů Evropské unie pro výzkum a technologický rozvoj (RP) na zřízení a počáteční operační fázi ELI ERIC.

Celková snaha a rozhodování o vybudování ELI na půdě EU začala během prací na první ESFRI Roadmap 2006, do které byl projekt Extreme Light Infrastructure zahrnut. Následně udělila EK projekt přípravné fáze (PP) ze 7. RP, a to projekt Extreme Light Infrastructure - PP.

Extreme Light Infrastructure – PP (ELI-PP); 

FP7 Projekt ID: 212105
01/11/2007 - 31/12/2010

16 partnerů vedených Francií (CNRS), účast České republiky zajistil Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i. (FZÚ).

ELI -PP, který byl kombinací činností CSA (koordinační a podpůrné akce) a CP (akce výzkumné spolupráce), poskytl finanční prostředky na technické studie, právní a správní (řídící) aspekty zasíťování komunity a pro expertní setkávání podporující rozhodování o umístění ELI.

 

Koordinátorem projektu ELI - PP byl Gérard Mourou, duchovní otec ELI. Profesor Mourou později získal Nobelovu cenu za fyziku 2018 spolu s Donnou Stricklandovou právě za metodu generování vysoce intenzivních ultrakrátkých laserových pulzů (Chirped Pulse Amplification, CPA).

 

Gérard Mourou, laureát Nobelovy ceny za fyziku 2018, kráčí vstříc udělení Nobelovy medaile na slavnostním předávání cen ve Stockholmu. © Nobel Media. Photo: Alexander Mahmoud

Implementace ELI byla nepřímo podporována i dalšími projekty financovanými z rámcových programů. Především je třeba zmínit iniciativu LASERLAB - EUROPE, protože právě z této komunity vyklíčily znalosti a vyrostli vědci pro přípravu a stavbu ELI. Integrační aktivity evropské laserové komunity začaly v 5. RP, během kterého byla zřízena síť pro spolupráci LASERNET (2001-2004), následovaná projektem Laserlab-Europe (2004-2008) v  6. RP, jeho pokračováním Laserlab-Europe (2008-2009), Laserlab-Europe II (2009-2012) ze 7. RP a Laserlab-Europe III (2012-2015) z RP Horizont 2020. Českým účastníkem všech těchto aktivit a projektů byla Akademie věd ČR, společná laboratoř Fyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i., a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. v. v. i, PALS (Praha Asterix Laser System), ke kterému se později připojilo laserové centrum FZÚ, Hilase. LASERNET a Laserlab-Europe inicioval a vedl prof. Wolfgang Sandner, který podporoval rozšiřování laserového výzkumu napříč Evropou a budování pokročilých výzkumných infrastruktur také v nových členských státech. Po svém odchodu z vedení Laserlab Europe v roce 2012 působil jako generální ředitel ELI Delivery Consortium AISBL (2013–2015), organizace zřízené pro založení ELI ERIC až do svého neočekávaného skonu v roce 2015. Ve funkci  generálního ředitele prof. Wolfganga Sandnera nahradil prof. Carlo Rizzuto a nakonec Allen Weeks, pod jehož vedením byl ERIC konečně založen.

prof. Wolfgang Sandner. © of ELI DC AISBL.

Budování a ustanovování nových výzkumných infrastruktur vyžadovalo dodatečné dovednosti, které bylo třeba získat. Komise proto do pracovních programů 7. RP zařadila témata týkající se manažerských dovedností a rozvoje lidských zdrojů ve výzkumných infrastrukturách, např. projekt RAMIRI.

Realising and Managing International Research Infrastructures 2 (RAMIRI2);

FP7 projekt ID:  262567

1/11 2010-30/4 2013

 

RAMIRI 2 byl navržen tak, aby vyškolil manažery výzkumných infrastruktur v určování socioekonomických dopadů, výběru umístění výzkumné infrastruktury, právních a správních otázek, financování, plánování a výstavby výzkumných infrastruktur, náboru specializovaného personálu a strategického plánování (upgrady, partnerství, transfer technologií). Za ELI se v na tomto projektu účastnil FZÚ.

Transformace projektů podporovaných z Fondu soudržnosti na ERIC byla financována v rámci projektu ELITRANS.

ELITRANS-Facilitating the transformation of ELI from ERDF funded, distributed infrastructures towards a unified ELI-ERIC (ELITRANS);

H2020 projekt ID: 676627

1/9 2015- 28/2 2019

ELITRANS usiloval o koncepční návrh budoucího „business modelu“ ELI-ERIC zahrnujícího: základní prvky budoucí organizace ELI-ERIC, její financování, řízení a mezinárodní integraci. Na konci projektu byla k dispozici kompletní dokumentace pro aplikaci v rámci kroku 2 (vůči EK) vedoucí k založení ERIC. ELITRANS koordinoval ELI DC AISBL a za českou část ELI se účastnil FZÚ.

 

ELI DC AISBL byl a je partnerem při realizaci dalších projektů podporujících řádnou správu výzkumných infrastruktur zejména ERICů z H2020. Jednak projektu ACCELERATing Europe's Leading Research Infrastructure (ACCELERATE), ID: 731112, v jehož rámci byly vytvořeny výstupy týkající se přístupu uživatelů k výzkumné infrastruktuře, publikačních politik, přenosu technologií a posouzení dopadů pro ERIC. Dále projektu Implementace fóra ERIC (ERIC forum), ID: 823798, jehož cílem je posílit koordinaci a vytváření vazeb, či sdílení osvědčených praxí mezi ERICy navzájem a podporovat připravované nastávající ERICy.

Správa dat a politika dat se postupně stávaly a nyní již bezpochyby jsou  jedním z hlavních témat evropského výzkumu a vývoje. EU toto téma uchopila také podporou projektů koordinujících datové potřeby a konkrétní přístupy v rámci geografických výzkumných komunit nebo vědecky kompatibilních komunit. ELI DC AISBL  jako zástupce budoucího ELI ERIC je účastníkem projektu PaNOSC.

Photon and Neutron Open Science Cloud (PaNOSC);

H2020 projekt ID: 823852

1/12 2018 – 30/12 2022

 

 

Takže jsme založili ELI ERIC. Je to šťastný konec příběhu interakce mezi ELI a RP?

Zdaleka ne. Komise udělila ELI DC AISBL další projekt pro počáteční provozní fázi ELI s názvem IMPULSE, který vede Allen Weeks. Tento projekt, stejně jako PaNOSC bude převeden pod ELI ERIC. ELI ERIC má sídlo na českém území, a tudíž jeho účast bude považována za českou účast v RP.

 

Allen Weeks. © of ELI DC AISBL.

Integrated Management and reliable oPerations for User-based Laser Scientific Excellence (IMPULSE);

H2020 projekt ID: 871161

1/11 2020 – 30/4 2024

 

IMPULSE právě začal. Pro ilustraci uveďme jeho nasměrování zřetelné z úvodu popisu cíle projektu: „IMPULSE… urychlí přechod do provozní fáze a zvýší udržitelnost. Partneři budou identifikovat příležitosti pro technické synergie napříč předními evropskými vysoce výkonnými laserovými centry s krátkým pulsem.“

 

Úloha RP při zřizování a v počáteční operační fázi konsorcia ELI ERIC je nezastupitelná. V této, pro ELI ERIC přelomové době, popřejme nové organizaci úspěch a podporu evropského společenství na všech úrovních.

Více

První úspěšný rok s programem EIT FoodEducators: Vzdělávání zaměřené na potravinovou gramotnost

19.12.2024

Autor: Monika Tomaniová, Edita Ryšlavá

První rok činnosti programu EIT FoodEducators, do kterého se zapojila Fakulta potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha, končí. Tento program učitelům nabízí zábavné, kreativní a zajímavé materiály a aktivity pro studenty základních a středních škol ve čtyřech...

Výzkumný ústav stavebních hmot v italské laboratoři JRC

12.12.2024

Autor: Jana Čejková

Tým z Výzkumného ústavu stavebních hmot (VUSH) vedený Ing. Petrem Böhmem předložil jako vedoucí uživatelská instituce úspěšný návrh projektu zaměřený na školení a budování kapacit v laboratoři ELSA (European Laboratory of Structural Assessment) se sídlem v italské...

MSCA Postdoctoral Fellowships: Co si myslí bývalí fellows?

11.09.2024

Autor: Lyudmyla Tysyachna; MSCA-NET

Na základě čeho se žadatelé o MSCA Postdoctoral Fellowships rozhodují, do jaké země vyjet na zahraniční pobyt? A co podle těch, kteří ve výzvě uspěli, sehrálo zásadní roli při psaní? Na tyto a další dotazy jsme se ptali dvou držitelů MSCA Individual Fellowship, jak...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034