Poziční dokument NCP z TC Praha: Doporučení pro budoucí rámcový program FP10
11.11.2024
Evropská rada pro výzkum vydala prohlášení, ve kterém shrnuje opatření, která přijala k eliminaci negativních dopadů pandemie koronaviru na žadatele a držitele grantů ERC.
Žadatelé, kteří nově získali granty ERC, mohou požádat o posunutí začátku projektového období o 6 měsíců z důvodu současné situace. ERC je připravena vyhovět žádostem v co nejbližším možném termínu, a to vždy na základě individuálního posouzení. Posunutí začátku realizace projektu z důvodu pandemie koronaviru nevylučuje další potenciální posunutí začátku projektu ze standardních důvodů.
ERC zaručuje maximální flexibilitu rovněž v uznatelnosti osobních nákladů. Řešitelé grantů ERC mohou ve výjimečných situacích, jakou je pandemie nemoci covid-19, pracovat z domova. V případě, že se hlavní řešitel nemůže vrátit z třetí země do členského státu EU/země přidružené k rámcovému programu, lze čas strávený řešením grantu ERC mimo Evropu považovat za uznatelný a nárokovat si proplacení nákladů.
V neposlední řadě ERC rovněž umožňuje u běžících projektů přizpůsobit výzkum tak, aby se řešitelé mohli věnovat tématu spjatému s aktuální pandemií koronaviru.
Celý text prohlášení je k dispozici ZDE.
Nově (počínaje výzvami v rámci procovního programu ERC pro rok 2022) mají žadatelé možnost v žádosti vysvětlit jakékoli mezery či zpoždění ve vědecké produktivitě, způsobené pandemií COVID-19. Hodnotitelé na to budou upozorněni a budou toto posuzovat podobně jako např. nyní přestávky v kariéře. Žadatelé i hodnotitelé budou mít v aktuálních dokumentech, platných pro dané výzvy, k dispozici podrobné instrukce. Toto opatření vytvořila Pracovní skupina ERC pro genderové záležitosti, aby eliminovala dopad pandemie na nejmladší členy výzkumné komunity, zejména ženy. Více informací naleznete ZDE.
11.11.2024
22.11.2024
04.11.2024