Díky MSCA české instituce přivítají 30 postdoků
11.02.2025
Na výroční konferenci Science|Business zazněla klíčová zpráva – Evropská unie bude mít Rámcový program 10 (FP10). Christian Ehler, významný člen výboru Evropského parlamentu pro průmysl a výzkum, potvrdil, že FP10 vznikne navzdory obavám, že by mohl být pohlcen širším fondem zaměřeným na konkurenceschopnost EU. Nicméně, Marc Lemaître, generální ředitel pro výzkum a inovace Evropské komise, odmítl potvrdit, zda bude FP10 samostatným programem, což naznačuje, že diskuse o jeho konkrétní podobě stále probíhají.
Diskutovalo se také o financování výzkumu a inovací v příštím programovém období. Podle Ehlera není hlavním problémem celkový rozpočet, ale způsob, jakým jsou finanční prostředky rozdělovány a spravovány. Jako příklad uvedl Evropskou radu pro inovace (EIC), kde je potřeba zlepšit nastavení finančních mechanismů a efektivitu využívání zdrojů. Výzkum a inovace si však zachovají samostatnou rozpočtovou kapitolu.
V panelu vystoupil i Pavel Doleček, náměstek ministra školství pro vědu, výzkum a vysoké školy ČR, který zdůraznil význam předvídatelného financování a struktur pro podporu výzkumu. Diskutující se shodli, že klíčovou výzvou zůstává zvýšení technologické adopce v Evropě, zejména v oblasti umělé inteligence (AI). Podle odborníků je současná míra využití AI v evropských firmách jen 7–11 %, zatímco cíl EU je 75 % do roku 2030.
V následném panelu vystoupil také Ladislav Krištoufek, prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum, který se věnoval strategiím pro zajištění udržitelného financování vědy v evropském kontextu. Hovořil o potřebě dlouhodobé stability výzkumných programů a lepší koordinace mezi jednotlivými zdroji financování na národní i evropské úrovni.
Více informací na webu Science|Business a Research Professional News.
11.02.2025
10.02.2025
07.02.2025