Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

V úspěšnosti o ERC granty ČR stále zaostává - analýza

30.09.2024

Evropská komise prostřednictvím neveřejné databáze eCORDA shromáždila v srpnu 2024 ucelená data za období 2021–2023, která se týkají vyhodnocených výzev ERC programu Horizont Evropa pro tři základní typy grantů ERC – ERC STG, ERC COG a ERC ADG. Výstupy týkající ČR z hlediska aktivity a úspěšnosti žadatelů o grant ERC nejsou příliš povzbudivé.

ČR má v uvedených výzvách nízkou úspěšnost i aktivitu. V inovačně a výzkumně vyspělých státech, které EIS 2024 klasifikuje jako inovační lídry či silné inovátory, uspěje celkově každý pátý projektový návrh ERC. V ČR mají žadatelé o grant téměř poloviční úspěšnost, a úspěšný je pouze každý jedenáctý projektový návrh. Velmi tristní je situace pro ČR v oblasti sociálních a humanitních věd. Zatímco na úrovni celého programu Horizont Evropa je financován v oblasti sociálních a humanitních věd každý šestý předložený návrh projektu, z pohledu ČR je to až každý dvacátý předložený návrh projektu. Srovnatelná s celkovou úspěšností projektových návrhů v programu Horizont Evropa je v případě ČR pouze úspěšnost žadatelů o grant ERC v oblasti přírodních věd, zejména díky relativně vysoké úspěšnosti kariérně mladších výzkumníků. Českému výzkumnému prostředí nepomáhají ani žadatelé o grant ERC přicházející ze zahraničí, kteří mají 3 x menší úspěšnost než žadatelé domácí.

Pro většinu států EU platí, že čím větší je aktivita výzkumníků z těchto států v předkládání návrhů projektů do výzev ERC, tím větší je následná úspěšnost těchto států ve výzvách ERC. Dle detailní analýzy by vědci z ČR měli předkládat do výzev ERC 1,5 x více projektových návrhů, aby se ČR dostala na úroveň silných inovátorů a o téměř 3 x více projektových návrhů, aby ČR dosáhla úrovně evropských inovačních lídrů.  

Úvod

Evropská komise (EK) prostřednictvím neveřejné databáze eCORDA shromáždila v srpnu 2024 ucelená data za období 2021–2023, která se týkají vyhodnocených výzev ERC programu Horizont Evropa pro tři základní typy grantů ERC – ERC STG, ERC COG a ERC ADG. Stručně připomeňme, že ERC Starting Grants (ERC STG) jsou určeny pro vynikající mladé a začínající výzkumné pracovníky (Ph.D. 2–7 let), kteří zakládají vlastní nezávislý výzkumný tým nebo program, ERC Consolidator Grants (ERC COG) podporují výzkumníky, kteří upevňují (konsolidují) svůj vlastní nezávislý výzkumný tým nebo program (Ph.D. 7–12 let) a ERC Advanced Grants (ERC ADG) cílí na vynikající výzkumné pracovníky ve fázi jejich kariéry, kdy jsou již etablovanými vedoucími výzkumnými pracovníky s uznávanými výsledky ve výzkumu.

Ačkoliv je kvalita dat z uvedené databáze mnohdy diskutabilní a v detailech nejsou data vždy na 100 % přesná, lze z těchto dat posoudit úspěšnost žadatelů o granty ERC z několika úhlů pohledu. Při zpracování dat a zejména při interpretaci statistických výstupů je třeba vnímat určitá specifika ERC grantů, kterými se granty ERC liší od jiných projektů rámcových programů (RP). Jedním ze specifik, která provází ERC granty od jejich vzniku je jejich přenositelnost (Grant portability). Granty ERC jsou vázány na osobu hlavního řešitele či řešitelky (Principal investigator), ta však může původní hostitelskou instituci v průběhu řešení projektu změnit. Tato skutečnost může v průběhu času ovlivňovat statistické výstupy. To znamená, že získané hodnoty statistických výstupů se mohou v čase u již vyhodnocených výzev lišit. V této analýze budeme vycházet z dat publikovaných v srpnu 2024 v databázi žadatelů a projektových návrhů zmíněné databáze eCORDA. Tato data obsahují prvotní bezprostřední hodnocení návrhů projektů ERC a u financovaných grantů nemusí vždy reflektovat následnou změnu hostitelské instituce ze strany řešitele ERC grantu. Na tomto místě je také vhodné vysvětlit pojem hostitelské instituce. Hostitelská instituce (Host Institution, HI) je instituce nacházející se v členské zemi EU či zemi asociované k programu Horizont Evropa, kterou uvádí v projektovém návrhu hlavní řešitel či řešitelka. Tuto zemi pak můžeme nazývat hostitelskou zemí (Host Country, HC) Pokud je projekt navržen k financování, stává se hostitelská instituce a hostitelská země příjemcem grantu ERC. Hostitelská instituce přebírá zodpovědnost za implementaci projektu – grantu ERC.

Úspěšnost projektových návrhů ERC

Klíčovým parametrem, který budeme v této analýze posuzovat, je úspěšnost projektových návrhů ERC, resp. úspěšnost žadatelů, kteří projektový návrh připravují a předkládají k hodnocení a s tím související úspěšnost hostitelských zemí, ve kterých bylo zamýšleno úspěšný projektový návrh ERC řešit. Úspěšnost projektových návrhů ERC je v této analýze definována jako podíl financovaných grantů ERC (ERC grants) ke všem předloženým a hodnoceným (způsobilým) projektovým návrhům ERC (ERC Eligible proposals). Do analýzy tedy nezahrnujeme projektové nezpůsobilé projektové návrhy, které nebyly odborně hodnoceny. Dle dostupných dat předložili žadatelé do výzev ERC STG, COG, ADG 2021–2023 celkem 21 366 hodnocených návrhů projektů, z nichž 2 953 návrhů bylo financováno z rozpočtu programu Horizont Evropa. Tento poměr financovaných grantů ERC k předloženým a způsobilým návrhům ERC by odpovídal úspěšnosti 13,8 %. Takto vypočítaná hodnota úspěšnosti projektových návrhů je však silně ovlivněna faktem, že projektové návrhy předložené žadateli o grant ERC prostřednictvím hostitelských institucí ve Spojeném království (UK) a Švýcarsku (CH) byly z velké části odmítnuty (REJECTED) z důvodů restrikce účasti uvalenou na obě země ze strany EK v období 2021–2023. Z tohoto důvodu byly tyto dvě země z většiny statických výstupů vyloučeny, aby nedocházelo k poměrně velkému zkreslování získaných výsledků. Pokud projektové návrhy zamýšlené řešit v těchto zemích nejsou do kalkulace úspěšnosti zahrnuty, vychází hodnota celkové úspěšnosti o něco vyšší - 15,5 % (poměr 2 984/18 634).

Účast a úspěšnost hostitelských zemí ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021–2023

tabulce 1 jsou uvedeny počty financovaných grantů ERC a počty způsobilých návrhů projektů předložených hlavními řešiteli (žadateli) ve spolupráci s hostitelskými institucemi dané země ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023. V tabulce 1 jsou pro úplnost uvedeny všechny zúčastněné země tj. země EU, asociované k programu Horizont Evropa a třetí země včetně Švýcarska. Některé z uvedených hostitelských zemí jsou rozděleny a rozlišeny dle inovační výkonnosti publikované v roce 2024 v European Innovation Scoreboard (EIS 2024). V tabulce 1 jsou rovněž označeny tzv. widening země s nižší úrovní výzkumu a inovací dle metodiky EK.  

Dle dat uvedených v tabulce 1 bylo nejvíce projektových návrhů ERC připravováno ve spolupráci s hostitelskými institucemi v Německu (DE), ve Spojeném království (UK), v Itálii (IT), ve Francii (FR) a ve Španělsku (ES). V těchto pěti zemích zamýšleli výzkumníci řešit 52,8 % předložených a hodnocených návrhů ERC z výzev STG, COG, ADG z let 2021–2023 (v Německu - 14,5 %, ve Spojeném království – 11,1 %, v Itálii – 9,6 %, ve Francii – 9,4 %, ve Španělsku – 8,1 %). Celkově se v daných výzvách ERC 2021–2023 objevilo 46 potenciálních hostitelských zemí. V 31 z nich je nakonec grant ERC vzešlý z daných výzev skutečně řešen. Největší podíl ERC grantů se řeší v Německu (DE) – 23,2 %, ve Francii (FR) – 13,4 %, v Nizozemí (NL) – 11,1 %, v Itálii – 6,9 (%), ve Španělsku – 6,9 %, v Izraeli (IL) – 6,6 % a v Belgii (BE) – 4,6 %. Tyto země dohromady hostí téměř 75 % grantů ERC z výzev ERC STG, COG, ADG 2021–2023. Z tabulky 1 je rovněž patrné, že zájem řešit ERC grant se koncentruje do hostitelských institucí se sídly v zemích dle EIS 2024 klasifikovaných jako inovační lídři (Innovation Leaders) a silní inovátoři (Strong Innovators).

T1_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Tabulka 1: Počty financovaných grantů ERC a počty způsobilých návrhů projektů předložených žadateli o grant ERC prostřednictvím hostitelských institucí dané země ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023.

Celková úspěšnost ERC STG projektových návrhů činí 13,5 % - bez zahrnutí Spojeného království a Švýcarska – 15,0 %, celková úspěšnost ERC COG projektových návrhů je 13,9 % - bez započtení Spojeného království a Švýcarska – 15,6 % a celková úspěšnost ERC ADG projektových návrhů dosahuje 14,3 % - bez započtení Spojeného království a Švýcarska – 16,5 %. Tyto hodnoty dokládají, že celková souhrnná úspěšnost v analyzovaných výzvách ERC je porovnatelná s celkovou úspěšností v programu Horizont Evropa. Tento fakt by tedy neměl odrazovat výzkumníky od jejich snahy získat prestižní grant ERC a hodnota úspěšnosti by neměla být pokládána za překážku účasti ve výzvách ERC. Podrobněji v tabulce 2.

T2_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png
Tabulka 2: Úspěšnost způsobilých návrhů projektů předložených žadateli o grant ERC prostřednictvím hostitelských institucí dané země ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023

Úspěšnost ČR a skupin zemí ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021–2023

Úspěšnost hostitelských zemí v ERC zcela jistě souvisí s jejich úrovní systému výzkumu a inovací a s kvalitou samotných hostitelských institucí. Excelentní evropské výzkumné instituce nepochybně produkují a zároveň přitahují excelentní výzkumné pracovníky. Připomeňme, že hodnocení projektového návrhu ERC je postaveno nejen na samotné vědecké úrovni projektového návrhu, ale také na vědecké kvalitě a reputaci žadatele či žadatelky. Ačkoliv nemáme pro toto tvrzení tvrdá data, řada excelentních hostitelských institucí má nepochybně vybudované mechanismy k zajištění vysoké úrovně návrhů projektů do výzev ERC. Z těchto důvodů není překvapivé, že nejvyšší úspěšnost, mají návrhy projektů předkládané prostřednictvím hostitelských institucí sídlících v zemích, které EIS 2024 klasifikuje jako inovační lídry (Innovation Leaders) nebo silné inovátory (Strong Innovators). Naopak, výrazně nižší úspěšnost, mají projektové návrhy předkládané ve spolupráci s hostitelskými institucemi z výzkumně a inovačně slabších států. Tento trend je platný pro všechny typy ERC grantů. Podrobněji graf 1.

G1_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Graf 1: Úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG 2021–2023 ve spolupráci s hostitelskými institucemi v hostitelských zemích seskupených dle inovační výkonnosti, kterou udává EIS 2024

V podobném duchu lze interpretovat hodnoty úspěšnosti prezentované v grafu 2, kde míra úspěšnosti návrhů projektů předkládaných žadateli, kteří podali nebo zamýšleli podat projektový návrh prostřednictvím hostitelských institucí ve starých členských zemích, je výrazně vyšší, než je tomu v přídě nových členských zemí nebo tzv. widening zemí s nižší úrovní výzkumu a inovací. Ke grafu 2 je třeba doplnit, že skupiny nových členských zemí a skupina widening zemí se překrývají. Skupina nových členských zemí zahrnuje země EU-13, a skupina widening zemí obsahuje, jak nové členské státy zařazené mezi widening země, tak ostatní widening země, které nejsou členy EU.

G2_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Graf 2: Úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG 2021–2023 ve spolupráci s hostitelskými institucemi v hostitelských zemích sdružených do skupin zemí dle vstupu do EU a do skupiny widenig zemí (widening země - země se souhrnným indexem excelence ve výzkumu nižším než 70 % průměrné hodnoty tohoto ukazatele pro všechny země EU)

Celková úspěšnost žadatelů (domácích i zahraničních) o grant ERC ve výzvách ERC ADG, COG, STG 2021–2023, kteří zamýšleli řešit grant ERC v ČR je 9,1 %, což je v porovnání s celkovou úspěšností v těchto výzvách v programu Horizont Evropa – 15,5 % velmi nízká hodnota – viz tabulka 3. Velmi nízká hodnota je to také v porovnání s celkovou úspěšností skupin zemí kategorizovaných dle EIS 2024 jako inovační lídři (Innovation Leaders) – 16,2 % a silní inovátoři (Strong Innovators) - 18,9 %. ČR mírně zaostává také celkovou hodnotou úspěšnosti pro země zařazené do skupiny mírných inovátorů (Moderate Innovators) – 10,2 %. Naopak hodnota celkové úspěšnosti ČR 9,1 % v daných výzvách poměrně výrazně překračuje celkovou úspěšnost států 6,4 %, které EIS 2024 pokládá za rozvíjející se inovátory (Emerging Innovators).
T3_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png
Tabulka 3: Úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG 2021–2023 ve spolupráci s hostitelskými institucemi v ČR a v různých skupinách hostitelských zemí

Zajímavé je porovnání úspěšnosti projektových návrhů, které jsou předkládány zkušenými výzkumníky do výzev ERC ADG. Projektové návrhy ERC ADG, které zkušení výzkumníci zamýšleli řešit v hostitelských institucích v inovačně slabších státech, mají zřetelně nižší úspěšnost než projektové návrhy předkládané mladšími výzkumníky do výzev ERC COG a ERC STG zamýšlené řešit v hostitelských institucích v těchto inovačně slabších státech. U inovačně a výzkumně silných států pozorujeme opačný trend. Projektové návrhy etablovaných výzkumníků předkládané do výzev ERC ADG prostřednictvím hostitelských institucí ve výzkumně a inovačně silných státech mají větší úspěšnost, než projektové návrhy předkládané mladšími výzkumníky do výzev ERC STG a ERC COG prostřednictvím hostitelských institucí ve výzkumně a inovačně silných státech. Toto zjištění naznačuje, že v procesu hodnocení grantu ERC ADG hraje velkou roli nejen samotná úroveň projektového návrhu, ale hlavně vědecké renomé žadatelů o tento vrcholový typ grantu. Lze předpokládat, že výzkumné renomé žadatelů o granty ERC ADG, kteří je hodlali řešit v hostitelských zemích s větším inovačním a výzkumným potenciálem bude větší než u žadatelů, kteří chtěli svůj výzkum uplatnit ve spolupráci s hostitelskými institucemi v inovačně a výzkumně slabších zemích.

Úspěšnost ČR ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021–2023 dle sektorů institucí

Odbornou veřejnost velmi často zajímá, jak si vedly ve výzvách ERC jednotlivé české instituce v roli hostitelských institucí. Tato data považuje EK za citlivá, a proto nejsou běžně zveřejňována. Data za jednotlivé instituce lze však agregovat do jednotlivých institucionálních sektorů. V případě ČR se jeví jako vhodné prezentovat úspěšnost českých hostitelských institucí ve formě čtyř institucionálních sektorů. Prvním sektorem jsou univerzity, které jsou členy Asociace výzkumných univerzit (AVU): HES – RUA (Higher Education Establishments Sector, Universities - Research Universities Association). Dalším sektorem jsou ostatní české vysoké školy existující mimo AVU: HES – OTH (Higher Education Establishments Sector, Universities - Other Universities). Jako samostatný sektor můžeme považovat celou Akademii věd ČR (AV ČR): REC – CAS (Research Noprofit Organizations – Czech Academy of Sciences). Ostatní neziskové výzkumné instituce vně AV ČR můžeme označit jako: REC – OTH (Research Noprofit Organizations – Other Nonprofit Research Organizations). Tabulka 4 ukazuje, že nejvíce žádostí o grant ERC bylo podáno ve spolupráci s univerzitami, které jsou členy AVU - 145 návrhů projektů. Ve spolupráci s ústavy AV ČR podali výzkumníci zhruba poloviční počet žádostí o grant ERC – 73 návrhů projektů. AVU a AV ČR se tak podílely na přípravě 86 % (57 % +29 %) projektových návrhů předložených výzkumníky ve výzvách ERC STG, COG, ADG 2021–2023. Úspěšnost univerzit z AVU v daných výzvách ERC činí 8,3 %. Úspěšnost AV ČR přesáhla 12 %.  
 
T4_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Tabulka 4: Úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG 2021–2023 ve spolupráci s českým hostitelskými institucemi seskupených do daných sektorů

Úspěšnost projektových návrhů předložených domácími a zahraničními žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG 2021–2023 ve spolupráci s hostitelskými institucemi v dané zemi

ERC patří mezi vrcholné nástroje excelentní výzkumné mobility, které program Horizont Evropa nabízí. Žadatelé o grant ERC mohou zvolit pro svůj výzkum hostitelskou instituci ve své zemi (Applicants (Nationals) in Home Country) nebo se mohou snažit o řešení ERC grantu v zahraničí (Foreign Applicants - Nationals from Abroad). Úspěšnost projektových návrhů ERC předkládaných žadateli ve spolupráci s hostitelskými institucemi můžeme porovnávat dle vztahu těchto žadatelů k hostitelským institucím a hostitelským zemím. Jednoduše řečeno, lze porovnávat úspěšnost projektových návrhů ERC předložených domácími žadateli o grant ERC ve spolupráci s hostitelskými institucemi v jejich rodných zemích (Applicants (Nationals) in Home Country) a úspěšnost projektových návrhů ERC předložených zahraničními žadateli o grant ERC, kteří hodlají ERC grant řešit v těchto zemích (Foreign Applicants  - Nationals from Abroad).

grafu 3 lze vyčíst, že úspěšnost domácích a zahraničních žadatelů o grant ERC se v programu Horizont Evropa výrazně neliší. Jinak řečeno domácí a zahraniční žadatelé o grant ERC jsou z globálního pohledu v programu Horizont Evropa při snaze získat grant ERC stejně úspěšní. Celková úspěšnost projektových návrhů ERC STG, COG, ADG 2021 - 2023 bez zahrnutí zemí UK a CH je u všech žadatelů o grant ERC v programu Horizont Evropa 15, 5 %. Úspěšnost domácích žadatelů o grant ERC a jejich projektových návrhů činí rovněž 15,5 % a úspěšnost projektových návrhů zahraničních žadatelů o grant ERC je jen o zlomek větší 15,6 %. Dílčí kalkulace úspěšnosti dle jednotlivých typů grantů ERC potvrzuje téměř shodnou úspěšnost domácích a zahraničních žadatelů o grant ERC, Stojí za povšimnutí, že z hlediska absolutní hodnoty úspěšnosti, mají nejnižší úspěšnost projektové návrhy, připravované mladými výzkumnými pracovníky (ERC STG), a naopak nejvyšší úspěšnost projektové návrhy, předkládané zkušenými výzkumnými výzkumníky (ERC ADG).  
G3_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png
Graf 3: Úspěšnost způsobilých návrhů projektů předložených domácími a zahraničními hlavními žadateli o grant ERC prostřednictvím hostitelských institucí dané země ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023

tabulce 5 je porovnávána úspěšnost domácích a zahraničních žadatelů ve výzvách ERC STG, COG, ADG 2021–2023 z celkového pohledu v programu Horizont Evropa (bez zahrnutí UK a CH) se situací v ČR. Zatímco, mezi úspěšností domácích a zahraničních žadatelů není na úrovni celého programu Horizont Evropa v podstatě žádný rozdíl (jak již jsme uvedli výše), v ČR je skutečnost zcela jiná. Žadatelé o grant ERC ze zahraničí, kteří hodlali spolupracovat s hostitelskými institucemi v ČR, mají výrazně nižší úspěšnost než domácí žadatelé o grant ERC – 4,0 % vs. 12,3 %. Příčin tohoto stavu může být více. Je všeobecně známé, že většina domácích, českých žadatelů o grant ERC prochází relativně dobře propracovaným národním systémem informačních workshopů, individuálních konzultací a pre-screeningem projektových návrhů, který existuje již několik let, v mnohem větší míře než žadatelé ze zahraničí. Poradenství týkající se přípravy projektových návrhů do výzev ERC existuje také na některých významných výzkumných institucích v ČR. Jinými slovy řečeno, domácí žadatelé o grant ERC intenzivněji spolupracují při přípravě projektových návrhů s Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC v ČR než žadatelé zahraniční, čímž se kvalita jejich projektových návrhů zvyšuje. Dalším důvodem může být samotná vědecká úroveň výzkumníků přicházejících do ČR, která nemusí být na úroveň ERC vždy dostačující, protože většina výzkumníků přichází z widening zemí nebo třetích výzkumně a inovačně slabších zemí.  

T5_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Tabulka 5: Úspěšnost způsobilých návrhů projektů předložených domácími a zahraničními žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023 prostřednictvím hostitelských institucí na úrovni celého programu Horizont Evropa a v ČR

G4_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Graf 4: Úspěšnost způsobilých návrhů projektů předložených domácími a zahraničními žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023 prostřednictvím hostitelských institucí v ČR

Úspěšnost projektových návrhů ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021–2023 ve výzkumných doménách

ERC vítá návrhy projektů kombinující přístupy z více vědních oborů (multidisciplinární) či mezi více vědními oblastmi (interdisciplinární). Přesto si hlavní řešitelé projektů, resp. žadatelé o grant ERC volí příslušný odborný panel podle převažujícího směru výzkumu. Volba správného panelu je zásadní pro přiřazení projektu relevantním hodnotitelům a hodnotitelkám, tedy těm, kteří jsou svou odborností nejblíže vědeckému zaměření daného projektovému návrhu. Hlavní typy individuálních grantů ERC (STG, COG, ADG) se podávají do jednoho z 27 odborných panelů: 9 panelů tvoří vědní oblast - doménu věd o živé přírodě (Life Sciences, LS), 11 panelů se řadí do domény věd o neživé přírodě a technických věd (Physical Sciences and Engineering, PE) a 7 panelů pokrývá sociální a humanitních věd (Social Sciences and Humanities, SSH). Z grafu 4 je patrné, že nejnižší úspěšnost mají, zpravidla bez ohledu na typ grantu, návrhy projektů, které jsou předkládány do panelů z oblasti sociálních a humanitních věd (SH). Naopak vyšší a mezi sebou porovnatelnou úspěšnost mají návrhy projektů, které jsou hodnoceny v panelech zastřešující vědy o neživé přírodě a technické vědy (PE) a vědy o živé přírodě (LS).
G5_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png
Graf 5: Úspěšnost způsobilých návrhů projektů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023 prostřednictvím hostitelských institucí ve výzkumných doménách ERC

V doméně zastřešující panely týkající se sociálních a humanitních věd (SH) připadá na jeden úspěšný projektový návrh sedm návrhů neúspěšných. V obou dalších doménách, které shromažďují návrhy projektů z oblasti přírodních věd (LS) a věd o neživé přírodě (PE) je úspěšnost větší – na jeden financovaný projektový návrh ERC připadá šest návrhů projektů, které finanční podporu z rozpočtu programu Horizont Evropa neobdržely. V případě ČR je úspěšnost žadatelů o grant ERC srovnatelná, nebo dokonce vyšší s celkovou úspěšností projektových návrhů v programu Horizont Evropa v případě oblasti přírodních věd (16,0 % vs. 16,7 %), zejména díky vysoké úspěšnosti výzkumníků ve výzvách ERC COG, kde uspěl každý čtvrtý předložený návrh. Naopak více než dvojnásobně nižší má ČR úspěšnost v porovnání s celkovou úspěšností v programu Horizont Evropa při podávání grantů z oblasti věd o neživé přírodě a technických věd (PE) a trojnásobně nižší při podávání návrhů, které se týkají sociálních a humanitních věd (SH). Velmi tristní je situace pro ČR v oblasti sociálních a humanitních věd. Zatímco na úrovni celého programu Horizont Evropa uspěje v oblasti sociálních a humanitních věd každý šestý předložený návrh projektu, z pohledu ČR je to až každý dvacátý předložený návrh projektu. Jen o málo lepší je situace ČR v oblasti věd o neživé přírodě, kde z pohledu ČR uspěje jen každý patnáctý předložený návrh projektu, zatímco na úrovni celého programu Horizont Evropa je to každý šestý předložený návrh projektu. Příznivá je skutečnost pro ČR jen v případě přírodních věd, kde je bilance s celkovou situací v programu Horizont Evropa vyrovnaná – tj. uspěje každý šestý předložený návrh projektu.

T6_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Tabulka 6: Úspěšnost způsobilých návrhů projektů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023 prostřednictvím hostitelských institucí na úrovni celého programu Horizont Evropa a ČR v jednotlivých výzkumných doménách

G6_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Graf 6: Úspěšnost způsobilých návrhů projektů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021 až 2023 prostřednictvím hostitelských institucí v ČR ve výzkumných doménách ERC

Aktivita vs.  úspěšnost vybraných zemí ve výzvách ERC STG, COG, ADG v letech 2021–2023

O tom, zdali je dané země hodnocena z hlediska účasti v ERC jako úspěšná nerozhoduje jen samotná úspěšnost projektových návrhů, ale zpravidla i aktivita výzkumníků zapojovat se do přípravy projektových návrhů ERC. Aktivitu výzkumníků, tj. jejich reakci na výzvy vyhlašované ERC můžeme definovat jako počet způsobilých návrhů předložených domácími žadateli o grant ERC v příslušné hostitelské zemi na 1 000 FTE výzkumných pracovníků působících v národním systému VaV ve vládním a vysokoškolském sektoru (pozn.: z těchto sektorů pochází rozhodující počet žadatelů o grant ERC). Dle očekávání vykazují nejvyšší aktivitu směr k ERC výzkumníci ze zemí klasifikovaných dle EIS 2024 jako inovační lídři (Finsko, Nizozemí, Švédsko, Dánsko), silní inovátoři (Belgie, Irsko, Rakousko a malé země jako Kypr a Estonsko). Mezi velmi aktivní státy se vklínily také Itálie a Slovinsko. Pro zajímavost inovační lídři (Innovation Leaders) vykazují téměř 5x větší aktivitu v předkládání návrhu projektů do výzev ERC STG, COG, ADG 2021–2023 než v grafu 7 uvedení rozvíjející se inovátoři (Emerging Innovators) – poměr 19 návrhů na 1 000 FTE ke 4 návrhům na 1 000 FTE a 3 x větší aktivitu než v grafu 7 uvedené widening státy – poměr 19 návrhů na 1 000 FTE k 6 návrhům na 1 000 FTE. ČR s počtem 7 návrhů na 1 000 FTE mírně překračuje 6 návrhů projektů na 1 000 FTE pro uvedené widening státy, ale za inovačními lídry a silnými inovátory zaostává. Dle detailní analýzy by vědci z ČR měli předkládat do výzev ERC 1,5 x více projektových návrhů, aby se ČR dostala v aktivitě na úroveň silných inovátorů a o téměř 3 x více projektových návrhů, aby ČR dosáhla úrovně evropských inovačních lídrů. 

G7_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Graf 7: Horizon Evropa ERC (STG, COG, ADG), výzvy 2021–2023: Počet způsobilých návrhů na 1 000 plných pracovních úvazků výzkumných pracovníků z vládního sektoru a sektoru vysokoškolského vzdělávání předložených domácími žadateli ve vlastní zemi

Pokud dáme do souvislosti aktivitu domácích výzkumníků ve svých domovských zemích a úspěšnost jejich projektových návrhů, rozdělí se analyzované státy na čtyři skupiny:

a) Státy s velkou aktivitou i úspěšností: Rakousko, Dánsko, Irsko, Belgie, Nizozemí
b) Státy s relativně nižší aktivitou, ale vysokou úspěšností: Francie, Norsko, Německo
c) Státy s velkou aktivitou, ale nižší úspěšností: Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Slovinsko, Itálie, Estonsko
d) Státy s nízkou aktivitou a nízkou úspěšností: ČR, Polsko, Řecko, Srbsko, Maďarsko, Turecko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Chorvatsko, Bulharsko

V horní polovině grafu 8 nacházíme státy s vysokou úspěšností v daných výzvách ERC, které EIS 2024 klasifikuje jako inovační lídry (Innovation Leaders) a silné inovátory (Strong Innovators). V dolní části grafu 8 se vyskytují státy s nižší úspěšností, z nichž většina je klasifikována jako rozvíjející se inovátoři (Emerging Innovators) nebo střední inovátoři (Moderate Innovators). V levé části grafu 8 se vyskytují většinou státy s nižší výzkumnou a inovační úrovní a nízkou aktivitou výzkumníků ve výzvách ERC. Naopak v pravé části grafu 8 jsou umístěny státy s vyšším výzkumným a inovačním potenciálem a zároveň s vyšší aktivitou svých výzkumníků ve výzvách ERC. S jistou opatrností lze říci, že pro většinu pozorovaných a uvedených států platí, že čím vyšší je aktivita výzkumníků, tím vyšší je úspěšnost jejich projektových návrhů. Tento vztah narušují země s nulovou úspěšností – Bulharsko, Chorvatsko, Lotyšsko a státy s vysokou aktivitou, ale nižší úspěšností – Slovinsko, Estonsko, Itálie, Finsko. ČR se zařadila mezi státy s nízkou aktivitou výzkumníků ve výzvách ERC a nízkou úspěšností. Úspěšnost projektových návrhů předkládaných domácími výzkumníky v ČR (12,3 %) je však nejvyšší mezi všemi widening státy.

G8_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png
Graf 8: Výzvy Horizon Evropa ERC (STG, COG, ADG) 2021–2023: Vztah mezi počtem způsobilých návrhů na 1 000 FTE vládních a vysokoškolských výzkumných pracovníků předložených domácími žadateli v jejich zemi a úspěšností těchto návrhů projektů

Závěr:

Celková úspěšnost návrhů projektů předložených uchazeči o grant ERC do výzev vyhlášených v letech 2021 až 2023 pro tři základní typy grantů ERC činí 15,5 %. Tato hodnota je porovnatelná s celkovou úspěšností v programu Horizont Evropa – 17,5 %. Tento fakt by tedy neměl odrazovat výzkumníky od jejich snahy získat prestižní grant ERC a hodnota úspěšnosti by neměla být pokládána za překážku účasti ve výzvách ERC.

Celková úspěšnost žadatelů o grant ERC ve výzvách ERC ADG, COG, STG 2021–2023, kteří zamýšleli řešit grant ERC v ČR je 9,1 %, což je v porovnání s celkovou úspěšností v těchto výzvách ERC v programu Horizont Evropa – 15,5 % velmi nízká hodnota. Velmi nízká hodnota je to také v porovnání s celkovou úspěšností projektových návrhů, kteří výzkumníci hodlali řešit v zemích kategorizovaných dle EIS 2024 jako inovační lídři (Innovation Leaders) – 16,2 % a silní inovátoři (Strong Innovators) - 18,9 %. Srovnatelná s celkovou úspěšností projektových návrhů v programu Horizont Evropa je v případě ČR pouze úspěšnost žadatelů o grant ERC v oblasti přírodních věd, zejména díky vysoké úspěšnosti ve výzvách ERC COG, kde uspěl každý čtvrtý návrh předložený ve spolupráci s českou hostitelskou institucí.

Zatímco, mezi úspěšností domácích a zahraničních žadatelů, kteří předkládají své návrhy projektů ve spolupráci s hostitelskými institucemi, není na úrovni celého programu Horizont Evropa v podstatě žádný rozdíl, v ČR je skutečnost zcela jiná. Žadatelé o grant ERC ze zahraničí, kteří hodlali spolupracovat s hostitelskými institucemi v ČR, mají výrazně nižší úspěšnost než žadatelé domácí – 4,0 % vs. 12,3 %. ČR patří mezi státy s nízkou aktivitou ve výzvách ERC. Dle detailních propočtů by výzkumníci z ČR měli podat do výzev ERC 1,5 x více projektových návrhů ve vztahu k výzkumné kapacitě ČR, aby se ČR dostala alespoň na celkovou úroveň silných inovátorů a o téměř 3 x více projektových návrhů více, aby ČR dosáhla celkové úrovně inovačních lídrů.  

Příloha:

Přílohu této analýzy tvoří sada grafů, které porovnávají úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC do výzev ERC STG, COG, ADG 2021–2023 na úrovni jednotlivých hostitelských zemí. Porovnávána je úspěšnost souhrnně, tj. dohromady pro všechny tři typy grantů i separátně pro jednotlivé typy grantů. Některé grafy se týkají porovnávání úspěšnosti projektových návrhů předložených domácími žadateli o grant ERC, jiné porovnávají úspěšnost zahraničních žadatelů o grant ERC.

G9_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Graf 9: Celková úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG, COG, ADG 2021–2023 ve spolupráci s hostitelskými institucemi v jednotlivých hostitelských zemích rozlišených dle inovační výkonnosti, kterou udává EIS 2024. V horním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených všemi žadateli o grant ERC, v prostředním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených domácími žadateli o grant ERC a v dolním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených zahraničními žadateli

G10_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png
Graf 10: Úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC STG 2021–2023 ve spolupráci s hostitelskými institucemi v jednotlivých hostitelských zemích rozlišených dle inovační výkonnosti, kterou udává EIS 2024. V horním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených všemi žadateli o grant ERC, v prostředním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených domácími žadateli o grant ERC a v dolním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených zahraničními žadateli

G11_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png
Graf 11: Úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC COG 2021–2023 ve spolupráci s hostitelskými institucemi v jednotlivých hostitelských zemích rozlišených dle inovační výkonnosti, kterou udává EIS 2024. V horním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených všemi žadateli o grant ERC, v prostředním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených domácími žadateli o grant ERC a v dolním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených zahraničními žadateli

G12_ERC_SR_Frank_TC_Prague.png

Graf 12: Úspěšnost projektových návrhů předložených žadateli o grant ERC ve výzvách ERC ADG 2021–2023 ve spolupráci s hostitelskými institucemi v jednotlivých hostitelských zemích rozlišených dle inovační výkonnosti, kterou udává EIS 2024. V horním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených všemi žadateli o grant ERC, v prostředním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených domácími žadateli o grant ERC a v dolním dílčím grafu je uvedena úspěšnost projektových návrhů předložených zahraničními žadateli

Autor: Daniel Frank, TC Praha, frank@tc.cz, 30.9.2024

Více aktualit

ČR v Horizontu Evropa k srpnu 2024: Téměř 1 400 financovaných účastí

09.09.2024

K 23. srpnu 2024 databáze Evropské komise eCORDA evidovala pro Českou republiku 1 361 financovaných účastí v 956 projektech programu Horizont Evropa (dále jen „HE“). K témuž datu nárokovali tuzemští účastníci čistý příspěvek EU ve výši 479 milionů €. Mezi 45 členskými a...

Indikátory mapující dlouhodobou účast zemí v RP naznačují pro ČR velmi mírný progres - analýza

16.08.2024

TC Praha (dříve AV ČR) systematicky monitoruje a hodnotí účast ČR v RP pro výzkum již od 5. RP. Za tuto dobu bylo využito mnoho způsobů, jak takové hodnocení provádět a prezentovat. Dlouhodobý průběh zapojení do RP můžeme analyzovat mnoha způsoby a metodami. Jedním...

Podoba výzkumných konsorcií v programu HE vedených českými organizacemi

12.08.2024

Na počátku letních prázdnin jsme se zabývali zapojením tuzemských účastníků do výzkumných konsorcií programu Horizont Evropa (dále jen „HE“). Sledovali jsme, kdo koordinuje projekty, ve kterých české subjekty figurují, do jaké míry se české subjekty účastní konsorcií vedených...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034