Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

ESFRI vydalo poziční dokument k příštímu rámcovému programu FP10

11.12.2024

Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) zveřejnilo svůj poziční dokument k příštímu rámcovému programu pro výzkum a inovace (FP10). ESFRI v dokumentu zdůrazňuje kritickou úlohu výzkumných infrastruktur v posílení konkurenceschopnosti Evropské unie a vyzdvihuje potřebu celistvého přístupu k výzkumným infrastrukturám  v budoucím programu.

Hlavní sdělení dokumentu:

Výzkumné infrastruktury jako budování kapacit v FP10

Strategie výzkumných a technologických infrastruktur by měla být navržena v FP10 jako horizontální činnost budování kapacit, která přemostí celou architekturu programu.

Holistický pohled na ekosystém infrastruktur

Ekosystém infrastruktur by měl být podpořen systémem kontinuálního financování. Budoucí FP10 by měl být posílen a doplněn o další toky financování nad rámec tradičního financování výzkumu.

Výzkumné infrastruktury jako politický nástroj evropské integrace a mezinárodní spolupráce

Role výzkumných infrastruktur v  prohlubování evropské integrace a navázání mezinárodní spolupráce by měla být nadále podporována.

Budoucí udržitelnost ekosystému výzkumných infrastruktur

FP10 by měl nadále podporovat rozvoj a konsolidaci panevropské krajiny výzkumných infrastruktur, případně pak její rozšiřování. Nástroje spolufinancování by měly být rozšířeny s cílem zvýšit celkové financování výzkumných infrastruktur a přispět k jejich udržitelnosti.

Více informací a dokument na: ESFRI FP0 Paper

Více aktualit

Příležitost pro environmentální výzkumné infrastruktury na EGU2025

16.12.2024

Evropská geovědní unie  (EGU) hledá příklady výzkumných infrastruktur, jež přispívají k řešení environmentálních otázek a podporují služby a spolupráci mezi klimatology, politiky a širší veřejností, aby se zúčastnily Valného shromáždění EGU 2025. Valné shromáždění...

ITSERR: Výzva pro přístupová stipendia (TNA)

10.12.2024

Projekt ITSERR vyhlašuje druhou výzvu k předkládání žádostí o nadnárodní přístup (TNA). Zahraniční akademici a doktorandi - jednotlivci nebo týmy - v rámci terénní práce mohou požádat o financovaný výzkumný pobyt k návštěvě speciálních italských knihoven, sbírek, archivů...

AGROSERV: Přístupová výzva (TNA)

05.12.2024

 Projekt AgroServ, Integrated services supporting a sustainable agroecological transition,  otevřel 3. výzvu pro nadnárodní/virtuální přístup (TNA/VA) k výzkumným infrastrukturám. Projekt tímto umožňuje výzkumným pracovníkům z akademické obce, průmyslu a  odborníkům z...

Mohlo by vás zajímat

Projekt od A do Z

Hodnocení rámcových programů

Právní a finanční aspekty

Podpora koordinátorů

Rámcový program 2028 - 2034