Grant ERC není nedosažitelnou metou
17.01.2025
Tým z Výzkumného ústavu stavebních hmot (VUSH) vedený Ing. Petrem Böhmem předložil jako vedoucí uživatelská instituce úspěšný návrh projektu zaměřený na školení a budování kapacit v laboratoři ELSA (European Laboratory of Structural Assessment) se sídlem v italské Ispře.
Můžete nám stručně představit vaši společnost a projekt, se kterým jste se přihlásili do výzvy JRC?
Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s. je výzkumná instituce se sídlem v Brně, specializující se na testování a vývoj nových stavebních materiálů. Naším hlavním cílem je zajišťovat inovace v oblasti stavebních materiálů se zaměřením na zlepšení fyzikálních vlastností, trvanlivosti a environmentálních parametrů. Jednou z našich specializovaných oblastí výzkumu je také bezpečnost obyvatelstva a vývoj materiálů odolných proti namáhání při vysokých rychlostech deformace např. při explozi nebo balistickém namáhání.
Do výzvy Společného výzkumného centra JRC v Ispře (Access to JRC physical research infrastructures), která umožňuje přístup ke špičkovému výzkumnému vybavení, jsme se přihlásili s projektem: DETECT – Dynamic Effect Testing: Encouraging Collaboration Towards Advancing knowledge. Součástí našeho týmu byly i dvě další instituce, se kterými dlouhodobě spolupracujeme na výzkumných aktivitách - firma SVS FEM a University of the Bundeswehr Munich. Náš projekt se zaměřuje na budování kompetencí a podporu mezinárodní spolupráce při testování materiálů a struktur při vysokých rychlostech deformace, a to pomocí pokročilých metod jako je zkouška pomocí Hopkinsonovy dělené tyče (SHPB).
Jak jste se o výzvě dozvěděli a jak náročná vám připadala administrativa s ní spojená?
O výzvě jsme se dozvěděli prostřednictvím informačních kanálů Technologického centra Praha. Co se týče administrativy, celkový proces podání projektu byl poměrně dobře strukturovaný. Bylo nutné připravit dva klíčové dokumenty, které podrobně představily náš výzkumný tým, popsaly záměr naší spolupráce s JRC v Ispře a vyjádřily naši motivaci pro řešení projektu. Samotná administrativa spojená s podáním projektu nám tedy přišla jednoduchá a přehledná.
Co nabízí vybraná infrastruktura unikátního?
Infrastruktura JRC v Ispře nabízí několik unikátních technologií a zařízení, která jsou klíčová pro náš výzkum. Měli jsme možnost seznámit se s různými typy testovacích zařízení SHPB, a to jak pro tlakové, tak pro tahové zkoušky. Velkým přínosem pro nás bylo, že nám byla představena různě zkonstruovaná zařízení schopná testovat různé materiály odlišných rozměrů jako třeba kovy nebo betonové struktury. Tato zařízení jsou navržena tak, aby pokryla širokou škálu testovacích scénářů, což pro nás představuje velkou příležitost pro zlepšení našich vlastních testovacích zařízení.
Špičková konstrukce jednotlivých zařízení nám poskytla cenné vodítko pro vylepšení našeho vlastního SHPB zařízení, jehož relativně komplikovaná struktura bývá často překážkou pro dosažení optimálních výsledků. Testování s takovým zařízením závisí na mnoha detailech, a přístup k těmto sofistikovaným technologiím nám umožňuje posunout naše výzkumné možnosti na novou úroveň. Velmi cennou zkušeností byla také zkouška provedená na jednom z nejdelších SHPB zařízení na světě, které měří více než 200 metrů.
Jaké výsledky od projektu očekáváte?
Od projektu očekáváme především pokroky v oblasti testování materiálů při vysokých rychlostech deformace, což je klíčové pro naši práci na vývoji odolných stavebních materiálů. Díky přístupu ke špičkovým testovacím zařízením JRC v Ispře budeme schopni získat kvalitní data o chování materiálů v extrémních podmínkách, která nám umožní lépe porozumět jejich vlastnostem. Významným výsledkem projektu bude vylepšení našeho vlastního SHPB zařízení, přičemž díky novým zkušenostem získaných z JRC budeme schopni dosáhnout optimálního výkonu při testování, což přispěje k přesnějším a efektivnějším výsledkům testů.
Dále očekáváme, že naše spolupráce s JRC bude díky projektu pokračovat i v budoucnu a přinese nové příležitosti pro inovace v oblasti materiálového výzkumu, přičemž získané poznatky by mohly mít širokou škálu aplikací, například v oblasti bezpečnosti stavebních materiálů, balistických aplikací nebo při vývoji materiálů odolných proti výbuchu.
Kromě toho si od projektu slibujeme prohloubení mezinárodní spolupráce a networking s předními odborníky v oblasti dynamického namáhání materiálů, což nám umožní posílit naši pozici v evropském výzkumném prostředí a přispět k rozvoji nových, inovačních přístupů v našem oboru.
Uvažujete o zapojení do projektů Horizont Evropa?
O zapojení do projektů Horizont Evropa určitě uvažujeme, a to zejména v oblasti MSCA grantů, které by nám pomohly podpořit mobilitu našich výzkumníků a posílit spolupráci s evropskými partnery. Dále zvažujeme účast v grantových výzvách v rámci klastru 3 Civilní bezpečnost pro společnost, které korespondují s naším výzkumem v oblasti vývoje materiálů odolných proti dynamickému namáhání.
Na základě informací poskytnutých Technologickým centrem Praha jsme se začali intenzivněji zaměřovat i na výzvy z oblasti Pathfinder. Zaujala nás výzva HORIZON-EIC-2024-PATHFINDERCHALLENGES-01-02 – Towards cement and concrete as a carbon sink, kterou jsme však kvůli časovým omezením nakonec nestihli podat. Tento typ výzev nás ale určitě bude zajímat i v budoucnu.
V letošním roce jsme podali projekty i v rámci dalších evropských iniciativ, jako je ERA.NET, Eureka a European Defence Fund (EDF). Tyto projekty jsou v souladu s našimi cíli rozvíjet materiálový výzkum a bezpečnostní technologie a věříme, že zkušenosti získané z těchto programů nám pomohou v orientaci v rámci Horizont Evropa.
Rádi bychom také poděkovali Technologickému centru Praha za jejich cennou pomoc při orientaci v programu Horizont Evropa. Díky jejich podpoře a konkrétním informacím jsme schopni lépe se zorientovat v nabízených výzvách a podpořit tak naše budoucí účasti v evropských projektech.
Foto: Jakub Dohnal Foto: Petr Bílek
17.01.2025
19.12.2024
11.09.2024