MSCA Postdoctoral Fellowships: Co si myslí bývalí fellows?
11.09.2024
Projekt SPARCs je jedním z projektů, jejichž prostřednictvím se města z České republiky zapojila do končícího programu Horizont 2020 a zároveň spojila své síly s některou z institucí z akademické sféry – v případě projektu SPARCs se jedná o spolupráci statutárního města Kladna a Univerzitního centra energeticky efektivních budov, UCEEB, součásti ČVUT v Praze.
Jak napovídá název – akronym SPARCs byl vytvořen z vybraných písmen názvu Sustainable energy Positive & zero cARbon CommunitieS – cílem projektu je vytvořit energeticky plusovou městskou čtvrť (PED – Positive Energy District), což je plně v souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu (EGD, European Green Deal), podle nichž by do roku 2050 měla být Evropa klimaticky neutrálním kontinentem. Určitým mezistupněm je dosažení klimatické neutrality u stovky evropských měst do roku 2030.
Projekt byl předložen do výzvy SCC – Smart Cities and Communities pro Chytrá města a místní komunity v roce 2019.
Projekt SPARCs je inovační akcí, kterou koordinuje finská univerzita Teknologian Tutkimuskeskus VTT OY. Propojuje 31 partnerů z 9 evropských zemí, kromě měst je zapojen i průmysl. Jeho celkový rozpočet je téměř 24 mil. €, přičemž příspěvek Evropské komise tvoří 19,7 mil. €. Projekt zahájil své aktivity 1. října 2019 a je plánován až do 30. září 2024. Průběh projektu lze sledovat na jeho webových stránkách.
Nejen ČVUT v Praze, ale i jeho součást UCEEB mají vlastní centra podpory projektů, s nimiž Technologické centrum AV ČR dlouhodobě spolupracuje, ať už formou účasti jejich pracovníků na akcích TC AV ČR, nebo aktivní účastí v akcích na poptávku obou institucí, kde už jsou prezentace cíleně zaměřené na potřeby účastníků z dané instituce.
11.09.2024
27.08.2024
04.07.2024